logo yeni

AİLE SAĞLIĞI ELEMANLARININ SORUNLARI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

aile-sagligi-merkeziAile sağlığı merkezlerinde çalışan personelin sorunları, iş güvencesinden yoksun olmaları, emeklerinin karşılığını alamıyor olmaları gibi konular Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’ na soruldu.

Kocaeli milletvekili Lütfü TÜRKKAN tarafından verilen önerge ile aile sağlığı elemanlarının sorunları ve konuyla ilgili sorular şöyle sıralandı:

“Yaklaşık 4 bin Aile sağlığı elemanı, 5258 Sayılı Aile Hekimliği Kanunu’na tabi olarak hizmet vermektedir. Aile sağlığı elemanları Kamu personeli olarak nitelendirilmemekte, Kamu kurumunda çalıştıkları halde kamu dışı eleman olarak sınıflandırılmaktadır. Aynı kurumlardaki memurlarla aynı işi yapıyor olmalarına rağmen iş güvenceleri olmadan, emeklerinin karşılığını alamıyor olmaları, ikinci sınıf insan muamelesi görüyor olmaları onların çalışma şevkini ve motivasyonlarını son derece olumsuz etkilemektedir.

Aile sağlığı elemanlarına; çalıştıkları birimlere başlarken KPSS şartı aranmamasına rağmen kadro talebinde bulunduklarında “KPSS puanınız yok.” denilmekte, başta istenmeyen bir uygulama haklarını ararken önlerine çıkarılmaktadır. Ayrıca yer değişikliği ve birim değişikliği hakkı tanınmamakta, iş güvencesi sağlanmamaktadır. Aile sağlığı elemanlarının her türlü mobbinge açık hale getirilen pozisyonları; güvence ve kadro talebinde kamu dışı eleman olarak geri çevrilirken, konu nöbet olunca “siz kamu dışı elemansınız.” denilmemektedir.

Aile Sağlığı elemanları, kamu dışı eleman olarak haklarının suiistimal edilmemesini, emeklerinin görmezden gelinmemesini ve iş güvencelerinin sağlanmasını beklemekte, kamuya hizmet verirken kamu dışı olmak istememektedir.

Bu nedenle;

1-Aile sağlığı elemanları kamu kurumunda çalıştıkları halde neden kamu dışı eleman olarak sınıflandırılmakta, kamu personeli olarak nitelendirilmemektedir?

2-Aile sağlığı elemanlarının aynı kurumlardaki memurlarla aynı işi yapıyor olmalarına rağmen iş güvenceleri olmadan çalıştırılmalarının, ikinci sınıf insan muamelesi görmelerinin gerekçesi nedir?

3-Aile sağlığı elemanlarına; çalıştıkları birimlere başlarken KPSS şartı aranmamasına rağmen kadro talebinde bulunduklarında “KPSS puanınız yok.” denilerek başta istenmeyen bir uygulama neye dayanarak haklarını ararken önlerine çıkarılmaktadır?

4-Yaklaşık 4 bin aile sağlığı elemanına yer değişikliği ve birim değişikliği hakkı tanınmamasının gerekçesi nedir?

5-Aile sağlığı elemanlarının durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenleme yapılması düşünülmekte midir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.