logo yeni

KAMUDA İSTİHDAM EDİLEN GAZİLER KARİYER MESLEKLERE NEDEN ATANMIYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

gaziKamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen terörle mücadele gazilerinden; Harp Okulu, Polis Akademisi, üniversite ve yüksek lisans mezunu olanların, durumlarına uygun kariyer kadrolara atanma yerine, memur olarak istihdam edilmelerinin hak kayıplarına neden olduğu iddiaları soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Aylin NAZLIAKA, Meclis Başkanlığına verdiği ve Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde; terörle mücadelede gazi oldukları için silahlı kuvvetlerden ve emniyet teşkilatından ayrılan gazi subay, astsubay, uzman çavuş ve emniyet teşkilatı mensuplarının, kamu kurum ve kuruluşlarında durumlarına uygun kadrolarda istihdam edildiklerini, ancak Harp Okulu, Polis Akademisi, üniversite ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış olan gazilerin kariyer kadrolarına atanmayıp memur olarak istihdam edilmelerinin hak kayıplarına neden olduğunu ve bu konuda şikayetler bulunduğunu belirtti.

Soru önergesinde ayrıca, Bakan YILMAZ tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu sorulara yer verildi:

1. 2002-2014 döneminde, yıllar itibariyle, kaç gazi ve şehit yakını Başbakanlık, başbakan yardımcılıkları ve bakanlıkların bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşlarında, mahalli idarelerde göreve başlatılmıştır? Göreve başlatıldıkları kurum ve kuruluşlara göre dağılımları nedir? Eğitim durumları, başladıkları görev ve unvanlara göre dağılımları nedir?

2. Şehit yakını olan ve başvurusu bulunduğu halde atanamayan var mıdır? Gerekçesi nedir? Bu konuda açılan dava var mıdır? Bu konudaki şikâyetler nereden kaynaklanmaktadır? Var olan Şikâyet ve sorunların çözümü için hangi önlemler alınacaktır?

3. Görevleri başındayken Harp Okulu, Polis Akademisi, üniversite ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış olan gazilerimizden, kariyer kadrolarına ataması yapılanların sayısı nedir? Memur kadrosuna atananları sayısı nedir? Yaşanan hak kayıplarının önlenmesi için hangi önlemler alınacaktır?

4. Memur kadrosunda olan fakat kariyer kadrosuna uygun özellikler taşıyanların durumları tekrar değerlendirilecek midir? Bu konuda yapılan bir çalışma var mıdır? Kapsamı nedir? 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.