logo yeni

ÖLÜM ORUCUNDAKİ ASTSUBAYLARIN DURUMU BAKAN YILMAZ'A SORULDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

astsubay2Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin 05 Mart 2014 Çarşamba günü Ankara’da başlattığı ölüm orucu devam ederken, konuyla ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde soru önergesi verildi.

Manisa milletvekili Sakine ÖZ tarafından kaleme alınan soru önergesinde, astsubay çalışan ve emeklilerine uygulanan haksızlıklar dile getirilirken, Bakan İsmet YILMAZ’ ın cevaplamasıyla istemiyle sorular da yöneltildi.

Önerge metni ve sorular:

“Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde görev yapmış, sayıları 100’e yaklaşan emekli astsubayımız, gerek görev yaptıkları dönemde, gerekse emekliliğe ayrıldıktan sonraki süreçte maruz bırakıldıkları sorunlara, artan İntihar vakalarına, geçim sıkıntılarına ve ordu içindeki özlük hakkı adaletsizliklerine dikkat çekmek amacıyla, 05/03/2014 tarihinden itibaren Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda “Ölüm Orucu” na başlamıştır.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneğinin (TEMAD) 42 bin civarında faal üyesi ve 90 şubesiyle öncülük ettiği, 97 binin üzerinde muvazzaf astsubayımızın ve 120 binin üzerindeki emekli astsubay ile ailelerini doğrudan ilgilendiren bu direnişe “Savaşta Değil, Sokakta Ölüyoruz” dövizleriyle katılan emekli astsubaylarımıza, aynı mağduriyetleri yaşayan aileleri de destek vermektedir.

Emekli astsubaylarımız, diğer TSK mensuplarıyla karşılaştırıldığında; görev ve makam tazminatları ile intibak haklarındaki eşitsizliklerin iyileştirilmesini; göreve başlangıç derecesinin “9/1” yerine, diğer memurlardaki gibi “9/2” olmasını; emekli olduklarında maaşlarında beliren %50 dolayındaki kaybın gözden geçirilmesini ve emekli maaşlarının subay maaşlarındaki kayıp oranı (%15-20 dolayı) ile karşılaştırılarak adaletli biçimde yeniden düzenlenmesini; Disiplin Kanunundaki değişiklikler sonucunda oluşan mobbing mağduriyetlerinin giderilmesini talep etmektedir. Astsubaylarımız, Disiplin Kanunundaki mevcut düzenlemeyle, henüz suç unsuru oluşmadan, kabahate dayanılarak astlara ceza verildiğini, itiraz merciinin kapalı olduğunu, hatta biriken cezaların orduyla ilişiğin kesilmesine yol açtığını savunmaktadır.

Astsubaylar, ayrıca, Harp Okullarındaki öğrenim süresinin 3 yıldan 4 yıla çıkması sonucunda subaylarımıza tanınan “geçmişe dönük derece kademe intibak hakkı” nın, ön lisans ya da lisans mezunu olan astsubaylara da tanınmasını önermektedir.

Kendilerini TSK bünyesinde “ayrımcılığa, adaletsizliğe, mobbing’e uğramış, hak kaybı yaşamış” olarak nitelendiren ve kapsamlı, adil bir özlük hakkı düzenlemesi bekleyen emekli astsubaylarımız, açlık ya da yoksulluk sınırının altında yaşamaktan dolayı açıkça mağdurdur. Emekli astsubaylarımız, ayrıca, TSK personeli arasında görece avantajlı konumdaki subaylarımızın yararlandığı, emekli maaşı adaletsizliğinin büyümesinin bir nedeni olan tazminatlardan; “temsil tazminatı, görev ve makam tazminatı, kadrosuzluk tazminatı, komutanlık ve komutanlık kursu tazminatı”ndan da yararlanmayı önermektedir.

Buna göre:

1-Bakanlığınız, emekli astsubaylarımızın yukarıda saydığım talepleri ve önerileri bağlamında, yetkili birimlerle eşgüdümlü bir çalışma yürütmekte midir; böyle bir çalışma varsa gelinen somut aşama nedir?

2-Bakanlığınız, TSK bünyesinde muvazzaf personel olan ve emekliye ayrılmış yurttaşlarınız arasında adaletli, hukuka uygun bir özlük hakkı düzenlemesine dair yasa çalışmasını ne zaman tamamlayacaktır?

3- Artan astsubay intiharlarının nedenlerinin farklı boyutlarıyla araştırılması ve çözümlerin geliştirilmesi adına, Bakanlığınız bünyesinde geliştirilen çalışmalar nelerdir; yukarıda saydığımız talep ve önerilerin astsubay  intiharlarının sayısını azaltmada etkili olabileceğini düşünüyor musunuz?

4-2003-2014 yılları arasında, yıllar itibariyle, TSK personeline verilmiş disiplin cezalarının görev yapılan kuvvet komutanlıkları, kıdem ve rütbe bakımından sayısal dağılımı nedir?

5-2003-2014 yılları arasında, yıllar itibariyle, intihar eden TSK personelinin görev yaptıkları kuvvet komutanlıkları, kıdem ve rütbe bakımından sayısal dağılımı nedir?

6- 2003-2014 yılları arasında intihar eden emekli asker sayısı nedir?

7-2003-2014 yılları arasında, yıllar itibariyle, şehit düşmüş askerlerimizin kuvvet komutanlıkları, kıdem ve rütbe bakımından sayısal dağılımı nedir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.