logo yeni

ÜRÜN TANITIM ELEMANLARININ SERTİFİKA SORUNU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

personel8Ürün tanıtım elemanı olmak için alınması gerekecek olan sertifika için istenen eğitim ve sınav ücretinin yüksekliği ve sınavda başarılı olamayacak tanıtım elemanlarının durumu Sağlık Bakanına soruldu.

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yeterlilik belgesi olmayanların ürün tanıtım elemanı olarak çalışamayacak olması nedeniyle, bu alanda yapılacak eğitim ve sınav ücreti olarak belirlenen miktarın yüksek olması Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ tarafından verilen soru önergesinde; “26 Ağustos 2011 tarih ve 28037 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Beşerî Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik’in 10. maddesinin (b) fıkrasında, “Ürün tanıtım elemanları; çalıştıkları firma tarafından bizzat ya da hizmet alımı yoluyla, temel ve gerekli, hizmetin hukuki ve etik çerçevesini de içeren, Bakanlıkça sertifikalandırılmış hizmet içi eğitime/eğitimlere tabi tutulmalıdır. Bu sertifikalar üç yıl süreyle geçerli olup, ürün tanıtım elemanları bu sürenin dolmasından önce yeni bir sertifikalandırılmış hizmet içi eğitimi almış olmalıdır.” ifadesi yer almaktadır.

Söz konusu yönetmelikle, ürün tanıtım elemanlarına yeterlilik belgesi verilmesi ve ürün tanıtım elemanı veri tabanı kurulması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, ürün tanıtım elemanı olmak isteyen adayların, üç ay sürecek yeterlilik eğitimi almaları ve sonrasında sınava girerek başarılı olmaları gerekmektedir. Sınav ücreti ise KDV dahil 1.180 lira olarak belirlenmiş olup para üniversitenin belirleyeceği döner sermaye hesabına yatırılacaktır. Yatırılan ücret eğitim ve yeterlilik sınavı ücreti olup, yeterlilik sınavında başarısız olunması durumunda ürün tanıtım elemanlarının ayrıca KDV dahil 118 lira tutarında miktarı, yeterlilik sınavı bütünleme ücreti olarak yatırmaları gerekmektedir. Bununla birlikte, sertifika ücreti olarak belirlenen miktar oldukça yüksektir. Nitekim ilaç pazarlama sektöründe çalışan yaklaşık 23 bin mümessil olduğu düşünüldüğünde toplanacak olan para yaklaşık 27 milyon liraya ulaşmaktadır.

Öte yandan, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yeterlilik belgesi olmayan ürün tanıtım elemanları bu alanda çalışma olanağı bulamayacaklardır.” diyen Milletvekili TÜRELİ, Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları sordu:

1.Sınava girecek olan ürün tanıtım elemanlarından sınav ücreti olarak alınacak para miktarı neden bu kadar yüksek tutulmuştur?

2.Sınav ücreti olarak toplanan para hangi amaçlarla kullanılacaktır?

3.İlaç sektöründe uzun süredir çalışan ürün tanıtım elemanlarının sınavı geçememeleri durumunda nerede ve nasıl iş bulmalarını bekliyorsunuz?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.