logo yeni

8 MARTTA KAMUDA KADIN PERSONELİN DURUMU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kadin18 Mart Dünya Kadınlar gününde, kamu personeli ve yönetim kademesi arasında kadın personelin durumunu sorgulayan, soru önergesi verildi.

Önerge metni:

Kamusal istihdamda toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın erkek ayrımı yapılmaksızın çalışanların performansa göre yükselebilmesi anlamına gelmektedir.

Kamu personeli giriş sınavları her ne kadar cinsiyet ayrımı yapılmaksızın herkese kamu istihdamına katılma olanağı tanısa da işe girdikten sonra cinsiyet ayrımcılığı kadınların üst düzey pozisyonlarda görev almasını engellemektedir.

TÜİK tarafından yapılmış olan ankete katılan kadınların yaklaşık yüzde 65’i, erkeklerin ise yaklaşık yüzde 61 ‘i kadınların asli görevlerinin çocuk bakımı ve ev işleri olduğunu ifade etmiştir. Toplumsal cinsiyet rolleri Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranının düşük olmasının önemli nedenlerinden birisidir.

Kamusal alanda kadınların çalışma oranı yüzde 36, üst düzeyde görev yapma oranı ise yüzde 10’nun altındadır. Ülkemizin sosyal ve ekonomik alanda istenilen noktaya gelmesi için kadınların iş gücüne katılım oranının OECD düzeyine çıkartılması önemli bir koşuldur.

Bu bağlamda;

1. Bakanlığınıza bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşlarda memur ve sözleşmeli işçi olarak toplam kaç personel çalışmaktadır? Bu kadrolarda çalışan kadın personelin toplam çalışan personel sayısına oranı nedir?

2. Daire Başkanı ve üstü görevlerde bulunan toplam personel içinde kadın personel sayısının oranı nedir’?

3. Bakanlığınıza bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşlarda mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı, kadınlara karşı bir toplumsal cinsiyet ayrımı yapıldığını göstermiyor mu? Daire Başkanlığı ve üstü görevlerde kadınların görev almasını engelleyen unsurlar nelerdir?

4. Kadınların işgücüne katılımının arttırılması ve üst görevlerde atanabilmeleri için ne tür tedbirler alınmaktadır veya alınması düşünülmektedir? 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.