logo yeni

ASGARİ ÜCRETLİ VERGİ HABERLERİNE SEVİNMELİ Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Haberimizde de belirtildiği üzere halen Türkiye Büyük Millet Meclisinde çalışmalarını sürdüren yeni anayasa komisyonunda hazırlanan taslağa konulduğu anlaşılan “Asgari ücretten vergi alınamaz” şeklindeki hükmün tüm partilerin uzlaşmasıyla konulduğu belirtildi.

Asgari ücretten vergi alınmayacak haberine tepkiler

Asgari ücretlinin gelirinden kesilen verginin kaldırılması konusunda, "200 lira işçide mi kalacak, başka bir yerde mi kullanılacak?" tartışması başladı. Vergi alınmama kararı asgari ücretlileri heyecanlandırırken; işveren kesiminden, "Vergi yükümüz ağır. Para bize verilmeli" açıklaması geldi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Bülent Pirler, bu paranın işverene kalması gerektiğini söyledi. İşçi sendikaları bu açıklamalara sert tepki gösterdi. DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, "Brüt zaten işçinin hakkıdır. İşçi kendinden kesilen parayı devlete vergi veriyor" dedi. Ankara Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Canip Karakuş ise asgari ücretten vergi alınmamasını 'mali devrim' olarak nitelendirdi ve "Verginin kaldırılması çalışana azami destektir" dedi.

Asgari Ücretlinin Karı Ne Olacak?

Yıllardır tartışılan 'asgari ücretten vergi alınmaması' konusunda ilk somut adım atıldı. AK Parti ve muhalefet partilerinin uzlaşmasıyla yeni Anayasa'nın sosyal güvenlik ve adil ücret maddesine, "Asgari ücretten vergi alınamaz" hükmü konuldu. 5 milyon asgari ücretliden 6 milyar liranın üzerinde gelir elde edilirken, yasal düzenlemelerle vergi konusunun çerçevesi çizilecek.  Mevcut uygulamada brüt asgari ücret 940.50 lira, neti 739.79 lira. Bugün itibariyle asgari ücrette 200.71 liralık kesinti yapılıyor. Kaldırılacak vergi tutarı 125 liraya denk geliyor. Ancak, Asgari Geçim İndirimi, işçi hissesi gibi kalemlerle bu tutar 200 lirayı buluyor. Asgari ücretliler bu paranın heyecanını yaşarken, işveren paranın kendilerine verilmesini istiyor.

Peki Asgari Ücretli Gerçekten Sevinmeli mi?

Bu noktada asgari ücretten vergi alınmaması konusunda kafamıza takılan pek çok soru var? Bir kere medyanın bu olaya yaklaşımı, mümkün olduğunca ilgi çekecek şekilde haberi sunmak olduğu için, bu tür sabit ve dar gelirlilere müjde şeklinde sunulan haberlerin çoğunda, aslında  müjde olabilecek bir unsur bulunmuyor. Herhalde asgari ücretten vergi alınmaması için,  ne zaman çıkacağı ya da çıkıp çıkmayacağı bile belli olmayan bir anayasa taslağını müjde şeklinde sunmak ta bu kapsamda olsa gerek.  Ayrıca bu konudaki kritik nokta asgari ücretin vergi dışı kalması için anayasal değişikliğe ihtiyaç olmaması. Yani  hükümetin istemesi durumunda 1 günde çıkabilecek bir yasal değişiklikle bu sorun halledilebilir iken, anayasa taslağında bu hususa yer verilmesi de anlamlı değil. Sonuç olarak asgari ücretlilerimizin bu haberlerle beklenti içine girmeleri sadece ilerde yaşayacakları hayal kırıklığına neden olabilir.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.