logo yeni

YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİLERİ KAÇ YAŞINA KADAR ASKERLİK TEHİRİ YAPABİLECEK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

asker4Doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin askerlik tehiri konusunda farklı muameleye tabi tutulduklarını belirterek, yüksek lisans öğrencilerinin de 35 yaşını dolduruncaya kadar askerliklerinin tehir edilmesi hususunda Türk Eğitim-Sen tarafından kaleme alınan yazıya Milli Savunma Bakanlığından cevap geldi.

Milli Savunma Bakanlığı verdiği cevabi yazıda, “Sevk tehiri işlemlerinde esas alınan MSB Sevk Tehiri işlemleri Yönetmeliği gereğince lisansüstü eğitim yapanların askere sevkleri, eğitime başladıkları tarihten önce yoklama kaçağı veya bakaya durumunda olmamaları ve bu suçlardan adlî ceza almamış olmaları halinde, ilgili kurumlarının teklifi üzerine. 35 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek Şartıyla, tabi oldukları kanun ve yönetmeliklerinde belirtilen azami süre kadar tehir edilebilmektedir.” dedi.

Bakanlık ayrıca, yurt içinde yüksek lisans veya doktora eğitimi yapan yükümlülerin sevk tehiri işlemlerinin, eğitim gördükleri kurumlarının teklifi üzerine, 35 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek üzere tabi oldukları Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde belirtilen azami süreler kadar yapılabildiğini de belirtti.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.