logo yeni

ASTSUBAY İNTİHARLARINA İLİŞKİN ÖNERGEYE GELEN CEVAP

Aktif . Yayınlanma mansethaber

astsubay1Kayseri milletvekili Prof. Dr. Yusuf HALAÇOĞLU tarafından verilen astsubay intiharlarına ilişkin soru önergesine Milli Savunma Bakanlığından cevap geldi.

Halaçoğlu Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ’ a yönelttiği önergede, 2013 yılı Kasım ayı içerisinde, 14 günlük süre zarfında 6, toplamda 7 astsubayın intihar ettiğini, 2013 yılının ilk 6 aylık bölümünde de 674 astsubayın Türk Silahlı Kuvvetlerinden istifa ettiğini belirterek; Silahlı Kuvvetlerimizde görev yapan asker, astsubay ve subaylarımızın intihar sebeplerinin araştırılması ve bunlara çözüm bulunabilmesi amacı ile bir araştırma komisyonu kurulmasının düşünülüp düşünülmediğini, intihar ve istifaların biran önce önüne geçmek için neler yapılmasının planlandığını ve 2003-2013 tarihleri arasında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmakta iken intihar eden astsubay ve subay sayısını sormuştu.

Son 11 yılda TSK’ nden ayrılanların sayısı

Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ imzasıyla gelen cevabi yazıda ise, 01 Ocak 2003-31 Aralık 2013 tarihleri arasında 41.049 subay/astsubay istifa ve istekle emekli olarak kendi isteği ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nden ayrıldığı belirtildi.

Bakanlık yaptığı açıklama ile son 11 yıldaki 41.049 istifa ve ayrılmanın, doğal seyrinde olduğunu belirtti.

Özlük hakları

Ayrıca, yazıda “zor şartlar altında mesai mefhumu gözetmeksizin görevini yapan TSK personelinin özlük haklarına yönelik çalışmalar, TSK’nın ihtiyaçları ve askerlik mesleğinin kendine özgü kuralları dikkate alınarak, bir sistem bütünlüğü içinde incelenmektedir.” denilerek, özlük haklarına ilişkin genel bir açıklamayla yetinildi.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.