logo yeni

FAZLA MESAİ ÜCRETİ ÖDEMELERİNDE AYRIMCILIK YAPILDIĞI İDDİA EDİLEN KURUMLAR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

para11Mevzuatta, işverenin işçisine eşit davranması zorunluluğu getirilmiş olmasına rağmen, buna uyulmayarak ülkemizde faaliyet gösteren bankalarda çalışanlar arasında ayrım yapıldığı iddiaları Mecliste soru önergesine konu edildi.

Konuyu Meclis gündemine getiren Milletvekili Mahmut TANAL verdiği soru önergesinde, banka personelinin fazla çalışma sürelerine ve fala çalışmalar karşılığında ödenen ücretlere ilişkin olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’e şu soruları sordu:

1-Banka personellerinin fazla çalışma süreleri hangi kriterlere göre tespit edilmektedir?

Bilgisayar kayıtlan esas alınmakta mıdır? Bilgisayar başında çalışmayan personellerin ücretleri ödendi mi, hesaplamada hangi yöntem kullanıldı?

2-Banka bilgisayar kayıtlarını esas aldıysa, bu kayıtları neden şeffaf bir şekilde personele ilan edilerek, personelin çalışma süreleri teyidi sağlanmadı?

3-Yapılan ödemeler ne kadar süreyi kapsadı? Geriye dönük yıllar dahil edildi mi?

4-Özel güvenlik görevlilerine yapılan ödemeler ne kadar, hangi kriterlere göre tespit edildi? Taşeron şirketlere ne kadar ücret aktarıldı, özel güvenliklerin hesaplarına ne kadar ücret yatırıldı?

5-Bazı personele 60-70 TL yatarken, bazılarına 6.700 TL yattığı doğru mu? Kimlere, hangi somut verilere dayanılarak yüksek miktarda fazla mesai ödemesi yapıldı?

6-Bugüne kadar genel müdürlük birimlerinden hangilerinde fazla mesai ücretleri yattı?

Bu birimlerde çalışanlar kaç yıldır fazla mesai ücreti alıyorlar, çalışanlara toplamda ne kadar ücret ödendi?

7-Genel müdürlük kendi birimlerine fazla mesai ücreti yatırırken, Şubelerde çalışanlara neden ayrımcılık yapıldı? İş kanunlarında işverene işçisine eşit davranma zorunluluğu getirilmiş olmasına rağmen, buna uyulmayarak şubelere 11 yıldır neden fazla mesai ücreti ödenmedi?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.