logo yeni

ÖĞRETMENLİK NE ZAMAN KARİYER MESLEK OLACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmen8Öğretmenlik mesleğinin kariyer meslek haline getirilerek, kariyer meslek personeline sağlanan özlük haklarının öğretmenlere de tanınması konusunda yapılan çalışmalar Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’ya soruldu.

Milletvekili M.Serdar SOYDAN, Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde; 

“Eğitim sisteminin niteliğinin temel belirleyicisi, sistemin uygulayıcıları olan öğretmenlerdir. Ülkemizin geleceğini inşa eden ve en önemli meslek grubu içerisinde yer alan Öğretmenlerin öncelikli sorunu, itibar ve ekonomik sorunlardır.

Nitelikli eğitimin en önemli öğesi olan öğretmenlere ödenen ücret ve gelir dağılımında aldığı pay; onların, kendilerinin hem de sundukları hizmetin niteliğine göre uygun olmalıdır.

Öğretmenlerin performanslarını doğrudan etkileyen itibar, kariyer ve ekonomik sorunlar çözülmedikçe, Ülkemizin Eğitim ve Öğretimde başarılı olabilmesi ve diğer alanlarda gelişmesi mümkün değildir.” diyerek, Bakan AVCI’nın konuya ilişkin aşağıdaki soruları cevaplandırmasını istedi.

1-Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği’nin mağdurları olan; lisansüstü öğrenim görenler, uzman ve başöğretmenlik sınavlarına girme hakkını elde edenler, yükselme sınavında baraj puanlarını aşarak kontenjan engeline takılan eğitim emekçilerimizin, öğretmenlerimizin sorunlarının çözümü için neler yapıyorsunuz, neler yapacaksınız?

2-Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği uyarınca her yıl yapılması gereken uzman öğretmen ve başöğretmen sınavlarını bu yıl yapacak mısınız, yapacaksanız ne zaman yapılacaktır, yapmayacaksanız öğretmenlik mesleğini kariyer meslek haline getirmeyi Bakanlık olarak planlıyor musunuz?

3-657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince kariyer meslek gruplarına sağlanan 3600 ek göstergenin öğretmenlerimiz için de uygulanması için Bakanlığınızın çalışmaları bulunuyor mu, bulunmuyorsa öğretmenlerimizin 3600 ek göstergeden yararlanması konusunda neden çalışma yapılmıyor?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.