logo yeni

calisanlar2 copy

DİKKAT! ANAYASA MAHKEMESİNE BİREYSEL BAŞVURU HAKKINIZ BAŞLADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

 
Uygulamanın başladığı ilk gün, Yüksek Mahkeme'ye 12 kişi dilekçe sundu. Anayasa Mahkemesi Başvuru Bürosu'ndan sorumlu Raportör İbrahim Çınar, Yüksek Mahkeme'ye bizzat gelerek veya taşradaki adliyeler ve yurtdışı temsilcilikleri aracılığıyla başvuru yapılabileceğini, posta, faks veya başka yollarla gelen başvuruların kayda alınmayacağını bildirdi. Çınar, başvuru dilekçesinin adliyelerden UYAP yoluyla veya fiziki ortamda Mahkeme'ye gönderilebileceğini anlattı. Eksiklik tespit edilmeyen dosyaların komisyonlara gönderileceğini kaydeden Çınar, "Komisyonlar tarafından hukuki inceleme yapılacak. Komisyonlarda kabul edilebilirlik veya kabul edilemezlik kararı verilecek. Kabul edilebilir bulunursa dosyalar bölüme gönderilecek." dedi. Çınar, başvuruları kabul etmek için kurulan 12 kişilik büroda, 172 lira 5 kuruş olan harcın da yatırılabileceğini söyledi.

28 Şubat sürecinde irtica gerekçesiyle ordudan atılan sivil bir memur da başvurucular arasındaydı. GATA'da teknisyenken Milli Savunma Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'nun kararıyla ordudan ihraç edildiğini anlatan Ahmet Demiröz, YAŞ kararıyla ihraç edilmediği için Meclis'in yaptığı yasa değişikliğinden faydalanıp memuriyete geri dönemediğini, bu yüzden bireysel başvuruda bulunduğunu anlattı. Ülkesini şikayet etmek istemediği için AİHM'ye gitmediğini, Anayasa Mahkemesi'nin memuriyete yeniden kavuşmasına karar vermesini beklediğini söyleyen Demiröz, "Eşim başörtüsüyle lojmana girdiği an ihraç sürecim başladı. Disiplin kurulu kararıyla ihraç edildim. Diyanet kanalıyla görevli olarak Hacca gitmemi sorguladılar.Mahkemeden memuriyete iademi veya maddi ve manevi tazminat talep ettim." dedi.

zaman

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.