logo yeni

ASTSUBAYLAR BEKLEDİKLERİ HAKLARA KAVUŞACAK MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

astsubayMuvazzaf ve emekli astsubayların yıllardır biriken sorunlarına ve özlük hakları konusundaki beklentilerine çözüm bulunması konusunda yapılan çalışmalar Maliye Bakanına soruldu.

Konuyu Mecliste gündeme getiren Milletvekili Ahmet Kenan TANRIKULU, verdiği soru önergesiyle; “Bugün 100 bine yakın muvazzafıyla ve yine 100 bine yakın emeklisiyle astsubaylarımız ve aileleri, aldıkları terbiye ile kendilerine yakışan vakar ve ciddiyetle seslerini duyurmak, yetkili kurumların dikkatini çekmek ve haklarını almak için yıllardır kararlı ve onurlu bir mücadele içindedirler. Astsubaylar bugüne kadar sabretmiş, umutla beklemiş ancak haklarını bir türlü alamamışlardır. Muvazzafıyla, emeklisiyle astsubaylarımızın çok ciddî ve 11 yıldır birikmiş sorunları bulunmaktadır.” dedi ve Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından cevaplandırılmak üzere, konuya ilişkin şu soruları sordu:

1-Bakanlığınıza Millî Savunma Bakanlığı’ndan veya Genelkurmay Başkanlığı’ndan 2002 yılından bu yana astsubayların özlük haklarını iyileştirecek hangi talepler, hangi tarihte iletilmiştir? Bu talepler nelerdir?

2-Bu taleplere Bakanlığınız hangi tarihte, hangi cevapları vermiştir?

3-Astsubay okulları 2002 yılında yüksekokul seviyesine çıkarılmış olmasına rağmen, daha önce mezun olan astsubayların intibakları halen yapılmamış olup, mağduriyetlerine seyirci kalınmıştır.

Astsubaylarımızın hak ettikleri bu intibaklar, hangi tarihte ve nasıl yapılacaktır? Bakanlık olarak bu sürece ne gibi katkı sunacaksınız?

4-Yıllar Önce astsubay kıdemli başçavuşlar, yarbay rütbesi kadar maaş almaktayken, bugün yüzbaşı rütbesinin almış olduğu maaşı ancak alabilmektedir. Yıllar içerisinde Astsubaylarımızın eriyen maaşları hak ettikleri seviyeye ne zaman, hangi çalışmayla çıkarılacaktır?

5-Subay statüsündeki üst rütbeli personele hem çalışırken, hem de emeklilikte maaşlarıyla birlikte ödenen ‘makam’, ‘temsil’ ve ‘görev’ tazminatları, bugün çoğu yerleşim biriminde aynı salahiyette görev yapan astsubaylarımıza neden ödenmemektedir? Bu tazminatlar hem emekli, hem muvazzaf astsubaylarımıza hangi tarihte ödenmeye başlayacak ve mevcut adaletsizlik giderilecektir?

6-Aynı işi, aynı karargâhta ve aynı öğrenimleri gördükleri halde astsubaylara neden subayların yarısı kadar yan ödeme verilmektedir. Bu eşitsizlik hangi tarihte giderilecektir?

7-2006 yılından bu yana Emniyet ve MIT mensuplarına emekliliklerinde ödenen 100 TL zam, astsubaylarımıza da ödenmesi için hangi çalışma başlatılmış, ne zaman uygulamaya geçecektir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.