logo yeni

IELTS SINAVININ EŞDEĞERLİLİĞİ NEDEN KALDIRILDI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

yabanci-dilYabancı dil sınavları eşdeğerliklerinin yeniden düzenlenerek, YDS başvuru süresinin bitiminden 2 gün sonra IELTS sınavının eşdeğerliliğinin kaldırılmasının nedeni Başbakana soruldu.

Milletvekili Ayşe Nedret AKOVA, verdiği soru önergesiyle IELTS sınavının eşdeğerliliğinin kaldırılması konusunu Meclis gündemine taşırken; ÖSYM tarafından oluşturulan “Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Çalışma Grubu” raporu ve bu rapora temel teşkil eden analizler sonucu “Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri”nin ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından yeniden düzenlendiğini ve bunun YDS başvuru süresinin bitiminden iki gün sonra yapıldığını ifade ederek, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından konuya ilişkin şu sorulara cevap verilmesini istedi:

1-Daha önceden eşdeğerliliği tespit edilen IELTS sınavının eşdeğerliliği neden kaldırılmıştır?

2-YDS sınavına başvurma süresi dolduktan iki gün sonra IELTS sınavının eşdeğerliliğinin kaldırıldığı neden açıklanmıştır?

3-Eşdeğerliliği kaldırılan IELTS sınavlarına girmek için hazırlanan kişilerin mağduriyeti nasıl giderilecektir?

4-Bu kişilerin senede iki kez yapılan YDS sınavlarından ilkbahar dönemine başvuru yapabilmeleri hakkını kaybetmelerinden sonra IELTS sınavının eşdeğerliliğinin kaldırıldığının açıklanması ciddi bir yönetim zafiyeti değil midir?

5-British Council sadece IELTS sınavını değil CEA, CPE gibi İngilizce sınav sistemlerine de sahiptir ve eşdeğerlikleri halen devam etmektedir. British Council’in güvenilirliğinden şüphe duyulduğu gerekçesi ile IELTS sınav eşdeğerliği kaldırılıyor ise neden sadece IELTS kaldırılmıştır? 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.