logo yeni

SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ KALDIRILACAK MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

emekli2Yeniden çalışmaya başlayan bazı emeklilerden kesilen sosyal güvenlik destek priminin, emeklilerin cezalandırılması anlamına geldiği iddiasından hareketle Mecliste soru önergesi verildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ, verdiği soru önergesinde; “Emekli olduktan sonra yeniden çalışanlardan sosyal güvenlik destek primi kesilmektedir. Emekli maaşı yetersiz kaldığı için geçimini sağlayabilmek amacıyla yeniden çalışmak zorunda kalanlar, kesilen destek primleri nedeniyle adeta cezalandırılmaktadır. Bu insanlar bir yandan üretime katkıda bulunup, aynı zamanda devlete vergi ödedikleri halde, ek olarak bir de yüksek oranlarda prim ödemek zorunda kalmaktadır.

Halen emekli olup da esnaflık yapan ya da ticari faaliyette bulunanların aylıklarından yüzde 15’e kadar kesinti, sosyal güvenlik destek primi adı altında yapılmaktadır. İşçi statüsüyle yeniden çalışmaya başlayan emekli için de çalışan ve işveren payı olarak toplam yüzde 30 sosyal güvenlik destek primi kesilmektedir.

Aldığı maaş yetmediği için yeniden iş bulup güç koşullarda çalışan emeklilerden yapılan bu yüksek oranlı prim kesintileri, emekli maaşlarına da yansıtılmamakta, bu nedenle ödenen primlerin emekli açısından hiçbir karşılığı bulunmamaktadır.” dedi.

Milletvekili TÜRELİ’nin soru önergesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılması istemi ile şu sorular da yer aldı:

1.Çalışan emeklilerin aylıklarından kesilen ya da işçi ve işveren payı olarak ödenen sosyal güvenlik destek primi tutarlarının toplamı, yıllar itibariyle, 2002 yılından bu yana ne kadardır?

2.Sosyal güvenlik destek primi ödemekte olan kaç emekli çalışan vardır?

3.Bir ticari faaliyetle meşgul olduğu ya da esnaflık yaptığı halde bildirimde bulunmadığı için sosyal güvenlik destek primi borcu çıkarılan emekli çalışanların sayısı kaçtır. Bu kapsamdaki emeklilerin prim borçlarıyla ilgili nasıl bir prosedür izlenmektedir?

4.Çalışan emeklilerin aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primini kaldırmayı düşünüyor musunuz?

5.Destek primi kesinti süresi ve miktarını dikkate alarak, çalışan emeklilerin maaşlarının yeniden hesaplanması yolunda Bakanlığınız tarafından bir çalışma yürütülmekte midir?

6.Maaşı yetmediği için yeniden çalışma ihtiyacı duyan emeklilere geçinebilmeleri için ne öneriyorsunuz?

7.Emekli aylıklarını artırmayı düşünüyor musunuz?  

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.