logo yeni

ÖZEL HASTANELERDE MUAYENE VE TEDAVİNİN YÜKÜ AĞIRLAŞTI MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

muayeneYapılan düzenlemeler sonrası özel hastanelerdeki muayene ve tedavilerde hastaya ağır yükler getirildiği iddiaları Sağlık Bakanı tarafından cevaplandırıldı.  

Milletvekili Levent GÖK, Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde; “İktidarınız tarafından herkes elini kolunu sallayarak özel hastaneye gidip, bedava tedavi olacak” vaatleriyle seçmenin oyları alındıktan sonra yapılan yeni düzenlemelerle özel hastanelerde muayene ve tedavide hastaya getirilen ağır yükler taşınabilir boyutların çok ötesindedir.” demiş ve konuya ilişkin çeşitli sorular sormuştu.

Önergedeki sorular ve Bakan MÜEZZİNOĞLU tarafından verilen cevaplar şöyle:

**SORU 1: Yapılan yeni düzenlemelerle özel hastanelere yüzde 200’e kadar fark ücreti ödeme zorunluluğu getirildiği doğru mudur?

CEVAP 1: 12/10/2013 tarihli ve 28793 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 16/9/2013 tarihli ve 20 13/5385 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dahil sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularının Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin en fazla iki katına kadar ilave ücret alabileceği hükme bağlanmıştır.

**SORU 2: Parası olamayan vatandaş sağlık hizmeti alamayacak mıdır?

CEVAP 2: Resmi sağlık hizmet sunucularınca verilen sağlık hizmetlerinde ilave ücret talep edilmemektedir. Ayrıca ülkemizde Genel Sağlık Sigortası ile nüfusun tamamı sosyal güvence altına alınmış olup, parası olmayan vatandaşın primleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Parası olmayan vatandaşın sağlık hizmeti alamaması gibi bir uygulamadan söz etmek mümkün değildir.

**SORU 3: Sağlık Hizmetleri Temel Paketinde kapsam dışı tutulan sağlık hizmetleri nelerdir?

CEVAP 3: Mevcut düzenlemeler göre “Sağlık Hizmetleri Temel Paketinde” kapsam dışı tutulan sağlık hizmeti bulunmamaktadır.

**SORU 4: Genel Sağlık Sigortası kapsamı daraltılmak suretiyle Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamına alınarak özel sigorta Şirketlerine sigortalanmadıkça alınamayacak sağlık hizmetleri nelerdir?

CEVAP 4: Genel Sağlık Sigortası kapsamının daraltılması konusunda çalışma bulunmamaktadır.

**SORU 5: Özel Sağlık Sigortası yaptırmayan hastalara hizmet verilecek midir? Bu hizmetin hastadan fark bedel olarak tahsil edileceği doğru mudur?

CEVAP 5: Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal güvenlik kurumlarının karşılaştığı ana sorunlardan biri finansman sorunudur. Etkili ve sürdürülebilir bir sistem için Genel Sağlık Sigortası ile birlikte uygulanacak bir “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” konusunda çalışmalar sürmekte olup, düzenlemeler kapsamında Özel Sağlık Sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Dolayısıyla özel sağlık sigortası yaptırmayanlara hizmet verilmemesi gibi bir uygulama mümkün bulunmamaktadır.

**SORU 6: Türkiye genelinde Özel sağlık sigortası alanında çalışan kaç kuruluş vardır? Yabancı hisse oranları bunların her biri için nedir?

CEVAP 6: Ülkemizdeki özel sağlık sigortaları ile ilgili kuruluşlar konusunda Bakanlığımızda bilgi bulunmamaktadır.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.