logo yeni

GAZİ MAAŞLARI TBMM'DE ÖNERGEYE KONU EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

gaziÜlkemizde gazilerin aldığı maaşların, komik denebilecek derecede düşük rakamlar olması ve uluslararası alanda diğer ülke gazi maaşlarına göre oldukça düşük seviyede kalması TBMM’ de konu edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde İstanbul milletvekili Durmuş Ali TORLAK tarafından verilen önerge metni:

"Kanadalı gaziler 1200 dolar, ABD ve Avustralyalı gaziler ise 3 bin dolar maaş almaktadır. Ülkemizde ise; Kore, Kıbrıs ve Güneydoğu gazilerinin maaşları dereceye göre sınıflandırılmaktadır. Şehit ve Gazilerimiz için birçok kanunlar çıkarılsa da, özellikle çalışamayacak durumda olan gazilerimiz sembolik gazi maaşı ile yaşam mücadelesi vermektedirler.

Bununla birlikte Suriyeli mültecilere yapılan çok büyük oranlarda mali kaynak aktarıldığı bilinmektedir.

Bu kapsamda; Suriyeli mültecilere yapılan yardımlar ile 2013 yılı dahil seçim bölgem İstanbul’ da ve Türkiye genelinde ayrı ayrı olmak üzere gazilerimizin içinde bulunduğu yaşam mücadelesinin mali yönden karşılaştırılması bakımından;

1.2002 den bu yana şehit ve gazi sayısı yıllara göre nedir? Her bir gazimizin almakta olduğu aylık maaş yıllara göre nedir?

2.2002’den bu yana şehit ve gazilerimize ayrılan kaynak yıllar itibariyle ne kadardır?

3.Türkiye’de bulunan Suriye’li mülteci sayısı nedir? Bu Suriye’li mülteciler için bugüne kadar harcanan mali kaynağın toplamı nedir?

4.Suriye’li mültecilere ayda 400 dolar yardım yapıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru değil ise Suriye’li mültecilere şu ana kadar yapılan harcama miktarı ve kişi başına düşen miktarı Türk Lirası cinsinden değeri nedir?

5.Doğru ise, bu yardım toplam kaç kişiye yapılmaktadır? Ve bu yardımın kaynağı nedir?

6.Suriye’li mültecilere bu yardım yapılırken, bütçe imkânlarının el vermediği gerekçesiyle terörle mücadelenin isimsiz kahramanları olan gazilerimize reva görülen maaş Hükümetinizin bir vefasızlık ve vurdumduymazlığının göstergesi değil midir?

7.Eğer böyle düşünüyorsanız Terör, Kıbrıs ve Kore gazilerinin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesiyle ilgili olarak ne zaman bir düzenleme yapacaksınız?

8.Şehit ve gazilerimize ödenmekte olan maaşların yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Düşünmüyorsanız Hükümetinizce bu maaşların artırılması yönünde her hangi bir çalışmanız var mıdır? Var ise ne aşamadadır? Yok ise böyle bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.