logo yeni

MOBBİNG NEDEN ARTIYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

mobbing1Çalışma hayatımıza yeni giren bir kavram olarak  mobbing vakalarının gittikçe artmaya başladıklarını görmekteyiz. Mobbing vakalarındaki bu artışta gerçekleşen olaylar kadar, mobbingin bir suç olduğunun ve şikayet sonucunda netice alınabileceğinin çalışanlar tarafından yeni öğrenilmeye başlanılmasının da katkısı bulunmaktadır. Mobbing hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Çalışanların maruz kaldıkları mobbing vakalarındaki bu artış ve buna çözüm yolları ile ilgili konu Türkiye Büyük Millet Meclisinde soru önergesine de konu edildi. İstanbul milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından hazırlanan önerge ve sorular:

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Çalışma Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, 2011 yılının başından bugüne kadar “Alo 170” hattından toplam 9 bin 994 mobbing çağrısı alınmıştır. Mobbing hattına, 2011’de 2 bin 1, 2012’de 2 bin 850, 2013’ün başından bugüne kadar da 5 bin 93 başvuru yapılmıştır. Başvuru dağılımına göre, şikayetlerin yüzde 69’u özel, yüzde 31’i de kamu sektöründen yapılmıştır. Özel sektörde başvuranların yüzde 42’sinin kadın, yüzde 58’inin erkek, kamuda ise bu oranın eşit olduğu İfade edilmiştir.

Alınan çağrılarda, mobbingin en fazla uygulanma nedenleri ise şu şekilde sıralanmıştır: “En yüksek oranla uygulanma yöntemi, istifaya zorlama, daha sonraki yüzdelikler ise kötü muameleye maruz kalma, sözlü taciz, ayrımcılık, hakaret, görev yeri değişikliği, tutanak tutulması, yasal hakların kullandırılmaması, iftira, fiziksel şiddet ve cinsel taciz.”

Bu bağlamda;

1 . Mobbing olaylarında yaşanan bu artışın sebebi nedir? Bu artışın önüne geçmek için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise bu çalışmalar nelerdir ve hangi aşamadadır?

2. Mobbingin yol açtığı sorunlar konusunda herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmışsa çalışmanın sonuçları nelerdir?

3. Mobbingin önüne geçmek için kamu ve özel sektör kurumlarında yürütülen çalışmalar var mıdır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.