logo yeni

MEMURLARIN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRMELERİ NEYE GÖRE YAPILIYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

personel4AKP Hükümetleri döneminde, atama ve yer değiştirmelerde liyakat, ehliyet ve tarafsızlık ilkelerinin gözetilmeyerek usulsüzlük ve haksızlık yapıldığı iddialardan hareketle, kamu bürokrasisinde kaosun giderilmesi ve var olan sorunların çözülmesi amacıyla Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına Meclis Araştırması açılması istendi.

Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına verilen Meclis Araştırması önergesinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

"Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümetleri döneminde bürokrat ve memur atamalarında göz önünde bulundurulan sübjektif kriterler, usulsüzlükler ve yapılan yanlışlıklar kamuoyunda endişe ve rahatsızlık meydana getirmiştir.

Kamu hizmeti veren bürokrat, yönetici ve memurlar herhangi bir siyasi parti veya kişinin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar. Kamu görevlileri, görevlerini tarafsız olarak yerine getirmek, kamunun ve devletin menfaatini korumak zorundadır. Bürokratların ve memurların tarafsızlık ilkesinden ayrılması devleti ve kamuyu zarara uğratır vatandaşın devlete ve adalete olan güvenini tahrip eder ve kaos ortamının oluşmasına sebep olur.

Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümetleri döneminde yapılan kanun değişiklikleri, Kanun Hükmünde Kararnameler, yönetmelik değişiklikleri ile kamu kurumlarının kadroları önce boşa çıkartılıp kadrolaşma gayesi ile geniş çaplı yandaş kadro atamaları yapılmıştır. Atamalar yapılırken, liyakat, ehliyet ve tarafsızlık gibi objektif kavramlar göz önünde bulundurulmadan “benim adamımı nasıl makam ve yetki sahibi yaparım” görüşü göz önünde bulundurulmuştur. İdari yargı bu atamaların bir kısmını iptal etmiştir. Sayın Başbakan kamu hizmetinde olan bürokratlarla ilgili olarak devletin görevlisi olan kamu personeline “benim müsteşarım, benim genel müdürüm, benim valim” gibi ifadeleri sıkça kullanmaktadır. Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç yapılan atamalardan yada yüksek yargı organlarına yapılan seçimlerden sonra “Rabbim verdikçe veriyor” diyerek yandaş atama ve görev belirlemelerini gün yüzüne çıkarmaktadır. Kamu görevlilerine baskı uygulanarak sanki bir siyasi partinin temsilcisi, sözcüsü gibi davranması beklenmekte, aksi halde görevden alınmakta yeni atamada ise belirleyici ilke siyasi yakınlık veya akrabalık olmaktadır. Bürokrat atamalarında yapılan yanlışlar kamu vicdanını da yaralamaktadır.

Son dönemlerde 750 kadar polis amiri ile 6000’e yakın polis memuru atamaya tabi tutulmuş, diğer kurumlardaki bazı kamu görevlileri sübjektif olarak görevlerinden alınmıştır.

Özetle, Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümetleri döneminde, liyakat, ehliyet ve tarafsızlık ilkeleri gözetilmeden yapılan hukuk dışı bürokrat atamaları ile paralel devlet yapılanması ile ilgili güncel iddiaları tespit etmek ve yeni memur atamalarında hukuk ve hakkaniyet dışında alımların yapılmasını engellemek, kamu bürokrasisinde kaosu gidermek ve çözüm önerilerini ortaya koymak amacıyla Meclis Araştırması açılması gerekmektedir."

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.