logo yeni

HANGİ PERSONELİN ODASINA KAMERA TAKILACAĞI AÇIKLANDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kameraBir bakanlığın taşra teşkilatında personelin çalışma odalarına kamera kayıt sistemleri kurulmaya başlandığı iddiaları ilgili Bakan tarafından cevaplandırıldı.

Milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından verilen soru önergesinde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından taşra teşkilatında personelin çalışma odalarına kamera-kayıt sistemleri kurulmaya başlandığı iddiaları, Milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından soru önergesine konu edilmişti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati YAZICI imzalı bir yazı ile yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Mülga Gümrük Müsteşarlığının 2010-2014 dönemi Stratejik Planında yer almakta olan “Güçlü, Çağdaş ve Dinamik Bir Organizasyon Olmak” amacıyla “Kurumsal Kapasiteyi Geliştirmek” hedefi ve “Hizmet Binalarının Yapımı ve Modernizasyonu” faaliyeti kapsamında “Taşra Hizmet Binalarına Kapalı Devre Kamera Sisteminin Kurulması” projesi ilk olarak 2010 Yılı Yatırım Programı çerçevesinde uygulanmaya başlanmıştır.

Söz konusu proje ile, öncelik gümrük işlemlerinin yoğun olarak gerçekleştiği müdürlüklerde olmak üzere, kaçakçılıkla mücadele ve hizmet binalarında güvenliğinin artırılması amacıyla, 30.01.2910 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2010/2 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin 5. maddesi ve özel hayatın gizliği dikkate alınmak kaydıyla hizmet binalarının sadece koridor, giriş-çıkış kapıları ve mükellefin yoğun olarak bulunduğu mahalleri kapsayacak şekilde güvenlik ve kaçakçılıkla mücadele amaçlı uygulama yapılmaktan ibarettir. Diğer iddia ve nitelemelerin hiçbiri doğru değildir.

Soru önergesindeki sorular

Milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından verilmiş olan soru önergesinde şu sorular yer almıştı:

1-Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından taşra teşkilatında personelin çalışma odalarına kamera-kayıt sistemleri kurulmaya başlandığı doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?

2-Başbakanlık genelgesine açıkça aykırı iken Gümrük ve Ticaret Bakanlığı hangi gerekçelerle insan onuru ve temel kişilik haklarına aykırı şekilde tutum izleyebilmektedir?

3-Gümrük ve Ticaret Bakanlığı başlı başına bir “MOBBING” uygulamasını hangi hukuksal gerekçelerle uygulama kararı almıştır?

4-Özellikle bayan çalışanların kameralar ile izlenmesi ahlaki ilkelerle bağdaşmakta mıdır?

5-Dünyadaki tüm kurumlarda kamera sistemleri giriş kapılarına, gümrük hizmetinin verildiği, işlemlerin yapıldığı, araç giriş çıkışlarının ya da yolcu giriş çıkış işlemlerinin yapıldığı alanlara kurulurken başta Ankara ve Kayseri Gümrük Müdürlükleri olmak üzere personel odalarına kamera sistemleri kurulması ile gerçekteki amaç, çalışanları fişlemek ve son zamanlarda ortaya çıkan usulsüzlüklerin kamuoyuna iletilmesinde susmalarını sağlamak için korkutulmak istenmeleri midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.