logo yeni

UZMAN JANDARMALARIN ÖZLÜK VE SOSYAL HAKLAR SORUNU ÇÖZÜLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

uzman-cavusUzman Jandarma ve Uzman Erbaşların özlük haklarından doğan mağduriyetler ile görevlerini yerine getirirken yaşadıkları sıkıntılar, Mecliste soru önergesine konu edildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Mahmut TANAL, verdiği doru önergesinde “Basında çıkan haberler doğrultusunda Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların özlük hakları, eşit işe eşit ücret ödenmemesinden doğan mağduriyetleri ve görevlerini yerine getirirken yaşanılan sıkıntılarla ilgili aşağıdaki sorularımım cevaplandırılması gereği doğmuştur.” diyerek, İçişleri Bakanı Efkan ALA’ya şu soruları sordu:

1-Uzman Jandarma ve Uzman Erbaş1ar Türk Silahlı Kuvvetlerine ait olan orduevlerine neden alınmamaktadır? Lojmanlardan en az Astsubaylar kadar neden faydalandırılmamaktadır?

2-Uzman Jandarmalar lise mezunu olarak 11. derecenin 1. kademesinden işe başlamakta olup, Yüksekokul ve Üniversite eğitimlerini tamamlamalarına rağmen neden ortaokul mezunu düzeyinde gibi 3. dereceden emekli edilmektedirler?

3-Uzman Jandarmalar belirli kadro ile görev yerlerinde Astsubaylar ile birlikte; İstihbarat, Bomba imha, Kriminal, Narkotik, Kaçakçılık, Silah Ruhsat, Atlı Ekip, Motorize Ekip, Arama Kurtarma Ekipleri, Komando, Trafik Timi, Asayiş Timi gibi alanlarda beraber kurs görerek eğitim almakta iken Uzman Jandarmaların ek göstergesi ile Astsubayların ek göstergesi neden farklılık göstermektedir? TSK tazminatını neden en az Astsubaylar kadar alamamaktadırlar?

4-Anayasa da yer alan; “Ücretin emeğin karşılığı olduğu, Devletin çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır” denmektedir. Bu nedenle Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların yaşadığı durum Anayasada yer alan ‘EŞİTLİK İLKESİ’ne ve Avrupa İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine aykırılık teşkil etmiyor mu?

5-Uzman Jandarmaların Muharip sınıf tazminatları, Derece kademeleri ve İntibakları neden verilmemektedir? Bu konu ile ilgili yaptığınız çalışmalar var mıdır?

6-Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde toplam kaç Uzman Jandarma ve Uzman Erbaş vardır? 2012 yılında Uzman Jandarmaokulu neden kapatılmıştır?

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.