logo yeni

MUHARİP GAZİLER İLE AİLELERİNİN SORUNLARI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

gaziİstiklal, Kore ve Kıbrıs savaşlarının muharip gazileri ve ailelerinin yaşadıkları sıkıntılar ile gazilere tanınan bazı haklardan yararlandırılmadıkları iddiaları Mecliste soru önergesine konu edildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Candan YÜCEER, verdiği soru önergesinde;

“Ülkemiz genelinde sayıları yaklaşık 47 bin olan muharip gazilerimiz maddi ve manevi yoksulluk içindedir. Muharip gaziler, malul gazilerin yararlandığı bazı haklardan yararlanamamakta, büyük bir çoğunluğunun başını sokacak bir evi dahi bulunmamaktadır.

Muharip gaziler, İstiklal, Kore, Kıbrıs savaşlarına fiilen katılmış olmasına rağmen malul olmadıkları için son dönemde çıkarılan yasalarda göz ardı edilmişlerdir.

1005 Sayılı Kanunda 2007 tarihinde yapılan değişiklikle, İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan muharip gazilere verilen şeref aylığında ayrıcalıklı uygulama yapılmıştır. Şeref aylığı bağlanan muharip gaziler arasında sosyal güvenliği olanlar ve olmayanlar kıstası getirilmiştir. Sosyal güvencesi olan bir gazi, olmayana göre 300 TL daha az şeref aylığı almaktadır.” dedi.

Öte yandan, Milletvekili YÜCEER’in verdiği soru önergesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İSLAM tarafından cevaplandırılmak üzere şu sorular da yer aldı:

1. Şeref aylığı ödemesinde herhangi bir ayrım olmadan düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

2. Şehit yakın1ana ve malul gazilere uygulanan faizsiz konut kredisi imkanından muharip gazilerimizin de yararlanması için Bakanlığınızın yaptığı bir çalışma var mıdır/olacak mıdır?

3. Şehit yakınları ve malul gazilerin işsiz çocuklarına tanınan istihdam hakkının muharip gazilere tanınmamasının gerekçesi nedir? Bakanlığınızın bu yönde bir çalışması var mıdır?

4. Muharip gazilerin ailelerine yönelik ücretsiz seyahat hakkında yaş sınırlamasının kaldırılması Bakanlığınızın gündeminde midir?

5. Gazinin vefatında şeref aylığının tamamının eşine verilmesi yönünde Bakanlığınızın yaptığı bir çalışma var mıdır/olacak mıdır?

6. Türkiye Cumhuriyeti’nin, vatanı için canını ortaya koyan gazilere ayıracak bütçesi yok mudur?  

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.