logo yeni

KAMUDA ESKİ HÜKÜMLÜ KONTENJANININ ARTIRILMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

hapisArdahan milletvekili Ensar ÖĞÜT tarafından, eski hükümlülerin kamuya ait işyerlerinde %2 olan istihdam oranlarının yükseltilmesi için kanun teklifi verildi.

Öğüt teklifinin gerekçesinde, eski hükümlülerin iş bulmakta sıkıntı çektiğini, cezaevinde günlerini boş geçiren hükümlülere para kazanmaları için kurslar açıldığını ve 2008' de özel sektörde eski hükümlü çalıştırma zorunluluğunun kaldırılmasından dolayı hükümlülerin işe girmelerinin zorlaştığı vurguladı.

Öğüt, eski hükümlülerin büyük çoğunluğunun evli ve çocuk sahibi olduklarını, daha önceden çalıştıkları işlere giremediklerini, yeni iş bulamadıklarından dolayı aile birlikteliklerinin dağıldığını ifade ederken; kamu işyerlerinde eski hükümlü işçi çalıştırma zorunluluğunun %2 den %5 e yükseltilmesine ve ayrıca eski hükümlülerin üniversiteler, okullar, posta işletmeler ile hastanelerde işe yerleştirilmelerinin yanında özel işyerlerinde de %2 oranında eski hükümlü çalıştırma mecburiyetinin kanunla çıkartılmasının sağlanmasının gerektiğini belirtti.

4857 SAYILI İŞ KANUNUNUN 30.MADDESİ 1.FIKRASI 1.CÜMLESİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ HAKKINDAKİ KANUN TEKLİFİ

Madde 1. 4857 Sayılı İş Kanunun 30.maddesi 1.fıkrası 1.cümlesinde geçen % 2 ibaresi % 5 olarak değiştirilmiştir.

Madde 2. Bu kanun yayım tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3. Bu kanunun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.