logo yeni

DOKTORLARIN 72 YAŞINA KADAR ÇALIŞABİLMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİ HAZIRLANDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik3Kamuda görev yapan hekimlerin görevleri ile ilişiklerinin kesilmesini gerektiren yaş haddinin yükseltilmesi amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Nurettin DEMİR tarafından hazırlanan “Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile, hekimlerin istemeleri halinde 72 yaşına kadar görevlerini sürdürebilmelerine imkan tanıyor.

Kanun Teklifinin Gerekçesinde özetle şu ifadeler yer aldı:

Kamuda hekimlik faaliyetlerinin sürdürülebilmesi açısından tek başına yaş faktörünün ele alınması bir çalışma hakkı ihlalidir.

Öte yandan bir hekimin mesleki bilgisini, deneyimini ve becerisini tek başına “yaş” ile değerlendirmek mümkün olmadığı gibi bu yaklaşım bilimsel ve nesnel de değildir.

Bunun yanında ülkemizde emekli hekimlerin mesleki özlük haklarının çok gelişkin olmadığı ve emekliliklerini çalışma gereksinimi duymadan geçirebilme olanaklarına sahip olmadıkları bilinmektedir. Oldukça düşük emekli maaşları ile karşı karşıya bırakılan hekimlerin çalışma haklarının kısıtlanması da mesleğin saygınlığı açısından da sorunlu bir duruma işaret etmektedir.

20 bin uzman hekim açığı olduğu dile getirilen günümüzde hekimlerin 65 yaşından sonra resen emekli edilerek meslek dışında bırakılması gerçekçi bir uygulama değildir. Ayrıca ülkemizin yetişmiş, nitelikli hekimleri yerine yaş sınırı ithal hekimlik gibi uygulamalarında önünü açabilecek bir düzenlemedir.

Söz konusu Kanun Teklifi

TÜRKİYE CUMHURİYETİ EMEKLİ SANDIĞI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 40 ıncı maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“h) Hekimlerin görevleri ile ilişiklerinin kesilmesini gerektiren yaş haddi 72 yaşını doldurdukları tarihtir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.