logo yeni

ANAYASA MAHKEMESİNE BİREYSEL BAŞVURU YAPANLARIN %99'U ELİ BOŞ DÖNDÜ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

anayasa-mahkemesiAnayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı, 7.5.2010 tarih ve 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandumla kabul edilmesiyle yeni bir hak arama yolu olarak ortaya çıktı.

2012 yılı sonlarında başlayan bireysel başvurularda 1 yılı aşkın bir süreyi geride bırakmışken, Anayasa Mahkemesi 2013 yılı içindeki başvurulara ilişkin istatistikleri yayınladı.

Yayınlanan istatistikler incelendiğinde özellikle 2013 yılı içindeki başvurularda, olumlu sonuçlanma oranının(İhlal kararı sayısı ) oldukça düşük olması göze battı.

1 Ocak 2013- 31 Aralık 2013 tarihleri arasında verilen kararlara göre bireysel başvurular:

Komisyonlar tarafından verilen kabul edilemezlik kararı

2420

İdari ret karar

1376

Birleştirme karar sayısı

162

Bölümler tarafından verilen kabul edilemezlik karar sayısı

119

Ayırma karar sayısı

46

Kayıt kapama karar sayısı

37

Kabul edilebilirlik kararı verilen başvuru sayısı

31

Feragat nedeniyle düşme karar sayısı

3

İhlal kararı sayısı

27

TOPLAM

4221

Bu tarihler arasındaki kararlar arasında başvurucular tarafından en çok ihlal edildiği iddia edilen hak “adil yargılanma hakkı” olurken onu sırasıyla, “mülkiyet hakkı” ve “kanun önünde eşitlik hakkı” izledi.

İhlal kararı oranı %1’in bile altında

Anayasa Mahkemesi tarafından bireysel başvurulara ilişkin 2013 yılında verilen kararlar arasında “ihlal kararı sayısı” sadece 27 olurken, bu rakamın toplam kararlara oranı %1’ in bile altında kaldı.

Ancak Anayasa Mahkemesine başvurarak olumlu sonuç alabilen kişi sayısının bu kadar az olmasının sebebi olarak, başvuru şartlarının zorluğu ve karmaşıklığı, ilk başvurularda çok fazla şekil hatası yapılması ve süre şartına uyulmayan başvuruların çok fazla olması gösteriliyor.

Yayınlanan tüm istatistiklere göz atmak için tıklayınız

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.