logo yeni

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI DANSÖZ SORUSUNA NE CEVAP VERDİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

seminer2Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Antalya’ da yapmış olduğu hizmet içi eğitim çalışmaları sırasında dansöz oynatıldığı iddiaları basında yer almış, ayrıca bu iddialar soru önergesi ile TBMM’ ne de taşınmıştı.

Konu ile ilgili iddia ve sorulara soru önergesinde şu şekilde yer verilmişti:

“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının Kasım ve Aralık aylarında Antalya’nın 5 yıldızlı iki lüks otelinde gerçekleştirmekte olduğu hizmet içi eğitim programı kapsamında bir dizi rezalete imza atıldığı ve Hizmetçi Eğitim için belirlenen iki otelin de sınırsız alkollü içki servisi yapılan oteller arasından seçilmiş olmasının dikkat çektiği ve “eğitim” esnasında dansöz oynatıldığı ile ilgili haberler görsel ve yazılı medyada geniş yer bulmuştur.

Seçilen otellerden birinin İngiliz kültürünü temsil eden “Queen Elizabeth Elite Suite Hotel ve Spa” diğerinin ise Fransız kültürünü temsil eden “Le Chateau De Prestige Hotel” olduğu da belirtilmektedir.

SORU 1) Konu ile ilgili bilginiz var mıdır?

SORU 2) Eğitim ile ilgili çalışmalar Bakanlıklara ait misafirhanelerde hangi sebeple yapılmamaktadır?

SORU 3) Türk tarımı ile ilgili çalışmalar İngiliz ve Fransız otellerde mi masaya yatırılmaktadır?

SORU 4) Hizmet içi eğitim için oteller nasıl belirlenmektedir?

SORU 5) Verilen eğitimler için Bakanlıkların ayırmış olduğu bütçeler ne kadardır?”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından gelen cevabi yazıda, dansöz oynatılması konusuna değinilmezken diğer sorulara şu cevap verildi:

“CEVAP 1-2-3-4-5) Ülkemizin Avrupa Birliği üyeliği müzakere sürecinde yer alan, “Tarım ve Kırsal Kalkınma” başlıklı 11. Faslın açılış kriteri ile “İstatistik” başlıklı 18. Faslın kapanış kriterinin gerekliliklerini yerine getirme yükümlülüğü kapsamında; Bakanlığımız ile Türkiye İstatistik Kurumu arasında 28.06.2013 tarihinde imzalanan protokol kapsamında 2014 yılında yapılacak tarım sayımı ve tarımsal yerlerin toplanmasına yönelik çalışmaların 30 Nisan 2014 tarihine kadar tamamlanması planlanmıştır.

Söz konusu çalışmalarda, sahada veri toplama faaliyetleri için yukarıda bahsedilen protokol çerçevesinde Bakanlığımız bünyesinde 81 İl’de göre yapan 10.000 TARGEL personelinin kullanılması kararlaştırılmıştır. Çalışmanın içeriği ve sistematiğinin aktarılması amacıyla söz konusu personele eğitim verilmesi önemli bir gereklilik olup, çalışmaların protokoldeki çalışma takvimine uygun şekilde yürütülebilmesi amacıyla 2013 yılında bu eğitimin gerçekleştirilmesi zaruret haline gelmiştir.

Bakanlığımıza bağlı, 10.000 TARGEL personelinin konaklama ve eğitim imkanı sağlayacak yeterli sayıda tesis bulunmadığından, eğitimlerin, kapasiteyi karşılayacak ve etkin bir eğitim ortamı sunacak tesislerde yapılması kararlaştırılmıştır.

Tesis seçiminde; eğitimlerin aksamadan etkin bir şekilde yürütülebilmesi için toplantı salonlarının kapasitesi ve fiziki durumları ile yeterli konaklama imkanları gibi faktörler dikkate alınmıştır. Söz konusu eğitimlere yönelik harcamalar Bakanlığımız bütçesinden karşılanmıştır.

Tesis seçiminde önergede bahsedilen hususlar gerçeği yansıtmamaktadır.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.