logo yeni

SÖZLEŞMELİ SUBAY VE ASTSUBAYLARIN SORUNLARINA ÇÖZÜM ARANIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

subaySözleşmeli Subay ve Astsubayların sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması için Meclis Başkanlığına önerge verildi.

Milletvekili Alim IŞIK ve milletvekili arkadaşları tarafından verilen önergenin gerekçesinde özetle şu hususlardan söz edildi:

MSB ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan sözleşmeli subay ve astsubayların yaşadıkları sorunlar zaman zaman kamuoyunun gündemine gelmekle birlikte son yıllarda artarak devam eden bu sorunlara kalıcı çözümler üretilememiştir.

Sözleşmeli subay ve astsubaylar 3-9 yıl arasında sözleşme imzalayarak göreve başlamakta ve görevleri süresince emsalleri olan muvazzaf subay/astsubaylar gibi kendilerine verilen tüm görev ve sorumlulukları layıkıyla yerine getirmektedirler.

Ancak, sözleşmeli subay ve astsubayların muvazzaf personele kıyasla özlük haklarındaki farklılıklar, sözleşmelerinin yenilenmesinde personele güvence verilmemesi, hizmet süresi dolduğunda sınavsız devlet memurluğuna geçme hakkına sahip olmamaları, kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak çalışan personelin durumlarına uygun kadrolara geçirilmesine yönelik düzenlemeler kapsamı dışında tutulmaları başta olmak üzere pek çok sorunların yaşanması anılan personelin maddi ve manevi yönden mağduriyetine yol açmış ve açmaya devam etmektedir.

Yaşanan sorunlar nedeniyle anılan personel sağlıklı bir kariyer planlaması yapamamakta,  uzun vadede karamsarlığa ve gelecek kaygısına itilmekte, personelin moral ve motivasyonunu bozulmakta, maddi ve manevi planlar yapmalarını engellemekte, zamanla ailesiyle ve iş arkadaşlarıyla ağır psikolojik sorunlar yaşamalarına sebep olmaktadır. Geçmiş yıllarda bu sorunlar nedeniyle intihar eden, boşanan, psikolojik tedavi gören çok sayıda sözlenmeli personel bulunmaktadır.

Anılan personel ve aileleri açısından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin personeli olmak nasıl büyük bir gurur kaynağı ise, emekli olmadan kurumdan ayrılmak ise bir utanç kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Sözleşmeleri kurum tarafından veya sağlık sebepleriyle yenilenmeyen, kendi isteğiyle ayrılan personel toplumda disiplinsizlik veya gayri ahlaki sebeplerle ayrılmış gibi kabul edilmekte, baskı ve aşağılamaya maruz kalmaktadırlar.

Sözleşmeli subay ve astsubayların, emsalleri gibi muvazzaf statüye geçirilerek kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan “A kodlu” boş kadrolara, eğitim durumlarına ve almaya hak kazandıkları son derece kademelerine uygun olarak sınavsız geçiş yapabilecek şekilde atanmaları sağlanmalıdır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.