logo yeni

ARAŞTIRMACI KADROSUNDA BULUNANLARA EŞİT DAVRANILMADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

personel12Bugün yürürlüğe giren Kanunla, 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye istinaden Araştırmacı kadrosuna atanmış olanların mağduriyeti kısmen çözülürken, farklı KHK ve Kanunlarla Araştırmacı kadrosuna atanmış olanlar ise kapsam dışında bırakıldı.

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye istinaden Araştırmacı kadrosuna atanmış olanların mağduriyetini kısmen çözdü.

663 sayılı KHK ile, sayıları yaklaşık 2.700’ü bulan il sağlık müdür yardımcısı, şube müdürü, hastane müdürü ve müdür yardımcı gibi unvanlardaki personel, Araştırmacı kadrosuna atanmıştı.

Yapılan düzenlemeye göre;

-663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye göre araştırmacı kadrolarına atanmış sayılanlar, bu kadroya atanmadan önceki kadrolarına ait mali haklarını bu kadroda kaldıkları sürece almaya devam edecekler.

-Araştırmacılar, eski kadrolarına ilişkin mali haklardan bugünden itibaren yararlanabilecek ve kendilerine geçmişe yönelik ödeme yapılmayacak.

-Bu personele, önceki kadroları için belirlenmiş olan ek ödeme miktarı kadar döner sermaye ek ödemesi yapılacak.

-Araştırmacı kadrosundan ayrılmaları durumunda, bu personele eski kadrolarına ait mali haklar ödenmeyecek.

Diğer Araştırmacılar kapsama alınmadı

633 sayılı KHK benzeri düzenlemelerle diğer kurumlarda Araştırmacı kadrosuna atanmış olanlar ile, özelleştirme uygulamaları sonucu Sağlık Bakanlığı ve diğer bakanlık ve kurumlarda Araştırmacı kadrosuna atanmış olanlar, bugün yürürlüğe giren Kanun kapsamına alınmadı.

Bugün yürürlüğe giren Kanundaki söz konusu düzenleme, görevlerinden alınarak Araştırmacı kadrosuna atanmış olanların mağdur edildiğinin kabul edildiği anlamına da gelmekle birlikte, Sağlık Bakanlığında Araştırmacı kadrosuna 633 sayılı KHK dışında atanmış olanlar ve diğer kurumlarda Araştırmacı kadrosuna çeşitli düzenlemelerle atanmış olanların mağduriyetlerinin giderilmesine ilişkin adım atılmaması, bu personelin üzüntüsünü daha da artıracaktır.

Kanunun Mecliste görüşülmesi sırasında, 633 sayılı KHK ile atananlar dışındaki Araştırmacıların da Kanun kapsamına alınması için muhalefet milletvekilleri tarafından verilen önergeler, AKP milletvekilleri tarafından reddedilmişti.

Bugün yürürlüğe giren Kanunun ilgili maddesi:

MADDE 8 – 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 13 – (1) Bu Kanun Hükmünde Kararnameye göre araştırmacı kadrolarına atanmış sayılanlara, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu kadrolara atanmadan önceki kadrolarına ait mali haklar, bu kadroda kaldıkları sürece ödenir. Ancak bunların döner sermaye ek ödemeleri, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 9 uncu maddesinde önceki kadroları için belirlenen ek ödeme miktarı kadar ödenir.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.