logo yeni

KAMU DENETÇİLİĞİNE EN ÇOK NE ŞİKAYET EDİLDİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

teftisKamu  Denetçiliği Kurumunun başvuruları kabul etmeye başladığı günden bu yana yapılan başvurularla ilgili istatistikleri açıklaması ilginç bir sonucu ortaya çıkardı.

Ombudsmanlık sisteminin ülkemize getirilmesiyle birlikte faaliyete başlayan Kamu Denetçiliği Kurumu 29 Mart 2013 tarihinden itibaren kişilerden gelen başvuruları kabul etmeye başlamıştı.

Kurumun açıkladığı rakamlara göre 29 Mart tarihinden itibaren Kamu Denetçiliğine yapılan başvuru sayısı 7474' ü buldu. Kurum bu başvurulardan 6080 tanesini sonuçlandırdığını belirtirken, başvuruların kategorisine ilişkin yaptığı açıklama dikkat çekti.

Buna göre, Kamu Denetçiliğine yapılan başvurulardan en büyük payı % 27 ile “Kamu Personel Rejimine” ilişkin başvurular aldı. Mali haklar dışındaki sosyal haklar ve statü bakımından yeterli seviyede olduğunu düşündüğümüz personel rejimine ilişkin şikayet başvurularının ilk sırada yer alması, uygulamada yaşanan sorunlara da işaret etmektedir.

Kamu personel rejimine ilişkin şikayetleri yüzde 15 ile eğitim-öğretim, gençlik ve spor alanında ve yüzde 12 ile çalışma ve sosyal güvenlik alanında yapılan şikayet başvuruları izledi.

Kuruma yapılan başvurularda engelli hakları ile ilgili konuların en düşük yüzdeye sahip konulardan olması da ilgi çekti.

29/03/2013-19/12/2013 tarihleri arasında Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan başvuruların yüzdesi.

Şikayet Konusu veya Alanı

Yüzde

Kamu Personel Rejimi

27

Eğitim-öğretim, Gençlik ve Spor

15

Çalışma ve Sosyal Güvenlik

12

Ekonomi, Maliye ve Vergi

11

Adalet, Milli Savunma ve Güvenlik

7

Mahalli İdarelerce Yürütülen Hizmetler

6

İnsan Hakları

4

Mülkiyet Hakkı

4

Orman, Su, Çevre ve Şehircilik

3

Enerji, Sanayi, Gümrük ve Ticaret

2

Sağlık

2

Ulaştırma, Basın ve İletişim

2

Engelli Hakları

1

Diğer Konu ve Alanlar

4

 TOPLAM

100

 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.