logo yeni

KADRO SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

meclisVekil ve fahri din görevlilerine kadro verilmemesi sonucunda oluşan sosyal ve ekonomik sıkıntıların araştırılması ve görülecek mağduriyetlerin giderilmesine yönelik yasal düzenleme yapılması amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi.

Milletvekili İhsan ÖZKES ve Milletvekili arkadaşları tarafından verilen önergenin gerekçesinde özetle şu hususlardan söz edildi:

-Vekil ve fahri din görevlisi olarak görev yapan personelin kaç kişi olduğu, görev yaptıkları illeri ve bu illere olan dağılımlarının nasıl gerçekleştirildiği belirlenerek ülke çapında yaşanan ve toplumun tüm katmanlarını rahatsız eden temel bir konuda net veriler ortaya koyulmalıdır.

-Ülkemizde Diyanet işleri Başkanlığı idaresinde, son verilere göre 84 bin 684 cami bulunmaktadır. Diyanet işleri Başkanlığı’nın idaresindeki bu camilerde yine aynı verilere göre 65 bin 270 iman-hatip, 11 bin 774 müezzin-kayyım görev yapmaktadır. Diyanet bu camilerde bilindiği üzere vekil ve fahri imam-hatipler ile vekil ve fahri müezzin-kayyımlar aracılığı ile hizmet vermeye çalışmaktadır.

-2005, 2008, 2010, 2011 yıllarında yapılan yasal düzenlemelerle vekil ya da fahri olarak görev yapan imam-hatipler ile müezzin-kayyımlar Diyanet işleri Başkanlığı, Din Hizmetleri Sınıfı’nda kadroya alınmışlardır.

-Vekil İmam-Hatipler, asil İmam-Hatiplerin yürüttükleri görevleri yaparken; izin kullanamama, askerlik hizmetine gidenlerin görevlerine dönememe, görev yeri değişikliği sıkıntısı yaşandığında görevinden ayrılmak zorunda kalma gibi sıkıntılarla karşı karşıya gelmektedir. Ayrıca aynı işi yaptıkları meslektaşlarından daha düşük maaş almaktadırlar.

-Vekil ve fahri din görevlilerinin sorunu toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Bu din görevlilerinin ailelerinin geçimlerini sağlamak için farklı işlerde çalıştıklarına dair basında da haberler çıkmaktadır.

-2013 yılında TBMM’ye sunulan ve vekil imam hatip, müezzin kayyım ve Kur’an kursu öğreticilerinin kadroya geçirilmesine ilişkin hükümler de içeren yasa tasarısı alt komisyonda görüşülüp kabul edilmesine rağmen, daha sonra AKP Milletvekilleri tarafından verilen önergeyle yapılan değişiklikle sadece Vekil Kur’an Kursu Öğreticilerine kadro verilmesi sağlanmıştı.

-Toplumsal görev ve misyonları yüksek olan vekil ve fahri din görevlilerinin esnek ve güvencesiz istihdam uygulamasına maruz kalmaları büyük bir haksızlık ve adaletsizliktir.

-Vekil ve fahri din görevlisi olarak görev yapan personelin kaç kişi olduğu, görev yaptıkları illeri ve bu illere olan dağılımlarının nasıl gerçekleştirildiği belirlenerek ülke çapında yaşanan ve toplumun tüm katmanlarını rahatsız eden temel bir konuda net veriler ortaya koyulmalıdır. Ortaya çıkan verilerle birlikte vekil ve fahri din görevlilerinin kadro alamaması sonucunda oluşan sosyal ve ekonomik sıkıntıların araştırılmasıyla yaşanan acı tablo görülecektir.  

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.