logo yeni

BAYRAK ASMAK İZNE Mİ BAĞLANDI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

bayrakİçişleri Bakanlığı Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderdiği yazı ile “Türk Bayrağının sadece izinle asılabileceği” konusunda mülki amirlere genelge yollandığı iddialarına cevap verdi.

Gaziantep milletvekili Semih YALÇIN tarafından önerge haline getirilen ve İçişleri Bakanına yöneltilen soruda özet olarak şu ifadelere yer verilmişti:

“Buna rağmen, son günlerde yurdun bazı bölgelerinde düğün yapmak için izin isteyen vatandaşlara izinsiz Türk Bayrağı asılamaz ibaresi bulunan bir belge imzalatıldığına dair şikâyetler gelmiştir. Buna itiraz eden vatandaşlara, Türk bayrağının tahrik unsuru olduğuna dair İçişleri Bakanlığı’nca bir genelge gönderildiği ifade edilmiştir.

HâI böyle iken, Türk Bayrağı Tüzüğü’ne rağmen, Bakanlığınızca Türk bayrağının sadece izinIe asılacağına dair mülki amirlere bir genelge yollanmış mıdır?”

İçişleri Bakanlığından gelen cevabi yazıda ise şöyle denildi:

“Varlığımızın, bağımsızlığımızın ve birliğimizin sembolü olan ay yıldızlı bayrağımızla ilgili mevzuata bakıldığında; 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanununa dayanılarak 25.01.1985 tarih ve 85/9034 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla çıkarılan Türk Bayrağı Tüzüğünün “Milli Bayram, Genel Tatil ve Hafta Tatilinde Bayrak Çekilecek Yerler” başlığı altında düzenlenen 11 inci maddesinde;

“A)Tören düzenlenen alanlar ile yönetmelik veya yönergelerde belirlenen tören alanları,

B) Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları,

C) Siyasi parti merkez, il ve ilçe teşkilatları,

D) Fabrikalar,

E) İşletmeler” sayılmış; yine anılan Tüzüğün “Müsaade İle Bayrak Çekilmesi veya Konulması” başlıklı 12 nci maddesinde ise, “ 11 inci maddede sayılan günler, kurtuluş ve Atatürk’ü anma günleri dışında, Bayrak çekilmesi veya konulması mahalli mülki amirinin müsaadesine bağlıdır.” şeklinde bir düzenleme getirilmiştir. Ayrıca, Tüzüğün 12 nci maddesinin devamında, “Ancak, milli spor karşılaşmalarında ve milli gelenekler gerektiriyorsa törenlerde ve düğünlerde Bayrak kullanılabilir.” denilerek, bayrağımızın toplumsal hayatımızın farklı alanlarında kullanımıyla alakalı bir hüküm cümlesine yer verilmiştir.

29.06.2012 tarih ve 2012/26 sayılı genelgemizle, Türk Bayrağı ile ilgili muhtelif tarihlerde yayımlanan genelgeler tek bir metin haline getirilerek valiliklerimize gönderilmiştir.

Türk Bayrağı Tüzüğündeki düzenlemeler haricinde genelgemizde, kısıtlayıcı ve sınırlayıcı herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.