logo yeni

PERSONELİN ÇALIŞMA ODALARINA KAMERA TAKILDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kameraBir bakanlığın taşra teşkilatında personelin çalışma odalarına kamera kayıt sistemi kurulmaya başlandığı iddiaları Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından verilen soru önergesinde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından taşra teşkilatında personelin çalışma odalarına kamera-kayıt sistemleri kurulmaya başlandığı iddialarıyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevaplandırılmak üzere şu sorular yer aldı:

1- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından taşra teşkilatında personelin çalışma odalarına kamera-kayıt sistemleri kurulmaya başlandığı doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?

2- Başbakanlık genelgesine açıkça aykırı iken Gümrük ve Ticaret Bakanlığı hangi gerekçelerle insan onuru ve temel kişilik haklarına aykırı şekilde tutum izleyebilmektedir?

3- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı başlı başına bir “MOBBING” uygulamasını hangi hukuksal gerekçelerle uygulama kararı almıştır?

4-Özellikle bayan çalışanların kameralar ile izlenmesi ahlaki ilkelerle bağdaşmakta mıdır?

5-Dünyadaki tüm kurumlarda kamera sistemleri giriş kapılarına, gümrük hizmetinin verildiği, işlemlerin yapıldığı, araç giriş çıkışlarının ya da yolcu giriş çıkış işlemlerinin yapıldığı alanlara kurulurken başta Ankara ve Kayseri Gümrük Müdürlükleri olmak üzere personel odalarına kamera sistemleri kurulması ile gerçekteki amaç, çalışanları fişlemek ve son zamanlarda ortaya çıkan usulsüzlüklerin kamuoyuna iletilmesinde susmalarını sağlamak için korkutulmak istenmeleri midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.