logo yeni

POLİSE İKRAMİYE VERİLMESİ KONUSU İÇİŞLERİ BAKANINA SORULDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

polis1Bazı suçlarla mücadele kapsamında polisin motivasyonunun artırılması amacıyla polislere ödül verileceği yönündeki açıklamalarla ilgili olarak soru önergesi verildi.

Milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından verilen soru önergesinde şu ifadeler yer aldı: 

“Ülkemizde suç ve suçlulukla mücadelede görevli olanlar kent merkezlerinde polis, kırsal alanlarda ise jandarmadır. 

08.12.2013 tarihinde yazılı ve görsel basın organlarında Emniyet Genel Müdürlüğü kaynak gösterilerek yayınlanan habere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü nitelikli hırsızlık suçlarında ciddi artış yaşanmasından hareketle, bu alanda mücadele için polisin motivasyonunun artırılması gerektiğine karar vermiştir. 

Basına yansıyan habere göre “...Bu çerçevede hırsızlık şüphelisini yakalayan polis 2 maaş ödül alacak. Zanlı tutuklanırsa polise 4 maaş daha ödül verilecek. Böylece hırsızı yakalayıp yargı önüne çıkmasını sağlayan polis toplam 6 maaş ikramiyeyle ödüllendirilecektir.” 

Ayrıca, özellikle nitelikli hırsızlık suçlarında ceza alt sınırının da artırılacağı yönünde Adalet Bakanlığı tarafından da bir çalışma yapıldığı bildirilmiştir. 

Suç ve suçlulukla mücadele polis için yasal bir görevdir. Bu görevin karşılığı olarak kamu görevlileri maaş almaktadır. Uyuşturucu gibi ekonomik yönü ağır basan bir suç yönünden kolluk görevlilerinin zaman zaman ödüllendirmesine rastlanmakla birlikte, kolluk görevlisinin “yakalama ve tutuklama” kriterine bağlı olarak ödüllendirilmesi çok ciddi ve temel insan hakları ihlallerine yol açacaktır. 

Yurttaşlarımızın özgürlük ve güvenlik hakları Anayasamız ve AİHS’nin 5. Maddesi ile güvence altındadır. Bu güvence “ödül sistemi” ya da “teşvik” kavramı ile heba edilemez.” 

TANRIKULU konuya ilişkin olarak İçişleri Bakanı Muammer GÜLER tarafından cevaplandırılmak üzere de şu soruları sordu: 

1-İçişleri Bakanlığı tarafından “teşvik” ya da “ödül” merkezli bir çalışma yapılmakta mıdır?

2-Polis ve jandarmanın “yakalama” ve “tutuklama” kriterine bağlı ödül sistemini başta AİHS olmak üzere ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmelere uygun mudur? 

3-Bakanlığınızca bu çerçevede yapılan bir çalışma var mıdır? Varsa başka hangi suç tipleri için çalışma yapılmaktadır?

4-Suç ve suçlulukla mücadele için “tutuklama” kararı veren hakimler için de bir “ödül” ve teşvik sistemine ihtiyaç var mıdır? 

5-“Teşvik” sisteminin ayrıntıları kamuoyu ile paylaşılacak mıdır? Konu ilgili Sivil Toplum Örgütlerinin, İnsan Hakları Örgütlerinin ve Baroların fikir ve düşünceleri alınmış mıdır veya alınacak mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.