logo yeni

NE OLDUĞU TANIMLANAMAYAN HİZMET SINIFI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

isbirliigiYardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamında görev yapan personelin sorunları, Meclis Genel Kurulunda dile getirilerek, Hükûmet ve muhalefet tarafından beraberce bu konuya çare bulunması istendi.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Meclis Genel Kurulundaki görüşmeleri sırasında söz alan Milletvekili Mehmet Ali EDİBOĞLU, konuşmasında Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin sorunlarına da değindi.

Milletvekili EDİBOĞLU, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

YHS personeli mağdur edilmiştir

“…AKP Hükûmeti.. bu on bir yıllık sürede çalışan bütün kesimleri de mağdur etmiştir. Bu mağdur edilen sınıflar içinde yara hâlini almış ve âdeta kangrene dönüşmüş bir sorunu da açıklama istiyorum.  Kamuda "yardımcı hizmetler" olarak adlandırılan ancak deve mi, kuş mu olduğu hâlâ tanımlanamayan bir sınıfın sorunlarına da parmak basmak istiyorum.

Engellilerin YHS personeli olması rahatsız edici

“Bilindiği gibi, yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan kamu görevlilerinin görev tanımında "Yardımcı hizmetler sınıfı, kurumlarda her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak gibi hizmetler ile lüzumu görüldüğü alanlarda yardımcı hizmetleri ifa ile görevlidir." diye tanımlanmaktadır,  oysa artık kamu idareleri, hizmet satın alımı yolu ile bu işlerin hepsini taşeron şirketlere gördürmektedirler.  Bu durumda hem yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan kamu görevlileri pasif bir şekilde bekletilmekte hem de memur açığını kapatabilmek için yeni alımlar yapılmaktadır. Bu durum ise devlete maliyeti artırmakta olup çok düşük verimler alınmasına da neden olmakta, ayrıca engelli kadrosundan işe giren personeller de bu sınıfa verilerek engellerine bir engel daha katılmaktadır.  Engelli olan bu kamu çalışanlarımızın bu sınıfta görev yaptırılmaları vicdani olarak bizleri de rahatsız etmektedir.”

YH Sınıfında memura ihtiyaç bulunmuyor

“657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi on hizmet sınıfından biri olan ve sayıları 170 bini bulan yardımcı hizmetler sınıfında çalışan kamu görevlilerinin, şu zamana kadar bir meslek grubu olarak tanımlanmadığı da bilinmektedir. Yine artık, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 36'ncı maddesinin (8)'inci fıkrasına eklenen bir başka fıkra ile birçok kurum, temizlik, kalorifer yakma gibi işlerini yani yardımcı hizmetler sınıfının yapması gereken işleri ihale yoluyla yaptırmakta olup yardımcı hizmetler sınıfında memura ihtiyaç duyulmamaktadır.”

Feryada kulak verilmeli

“… artık Hükûmet, sürekli olarak görmezden gelinen 657 sayılı devlet memurlarının on hizmet sınıfından biri olan ancak meslek grubu olarak tanımadığı, yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının feryadını duymak ve çare bulmak zorundadır. Gelin hep beraber Hükûmetiyle muhalefetiyle bu feryada kulak verelim, çare olalım.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.