logo yeni

YETİŞTİRME YURTLARINDA KALMIŞ OLANLAR İSTİHDAM SORUNU YAŞIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

yetistirme-yurduYetiştirme yurtlarında kalmış olanların yaşadığı işsizlik sorunlarının çözümü ile çalışmakta iken çeşitli sebeplerle ilişikleri kesilmiş olanların yeniden işe alınmasının sağlanması konusunda alınması düşünülen tedbirler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN’e soruldu.

Milletvekili Sena KALELİ tarafından verilen soru önergesinde, Bakan Fatma ŞAHİN’in konuya ilişkin şu sorulara cevap vermesi istendi:

1. Yetiştirme yurtlarında kalanların işe yerleştirilmelerinde hangi ölçütler göz önünde tutulmaktadır? İşe yerleştirmelerle ilgili karar verme yetkisi ve iradesi kime aittir?

2. Yasal anlamda 1000’de 1 oranında işe yerleştirme uygulamasının takibi yapılmakta mıdır? Sınav açmayan kurumlara herhangi bir yaptırım uygulanmakta mıdır?

3.  12 yıl boyunca yurtta kalanlar işe yerleştirilmeyip, dışarıda 17 yaşını doldurduktan sonra 4-5 ay gibi kısa bir süre yurtta kalanların işe yerleştirildiği ve bu suiistimalin yaygın bir yöntem olarak kullanıldığı iddiaları üzerine inceleme ve soruşturma yapılmakta mıdır? Bu yöntemle son 10 yılda işe yerleştirilen kişi sayısı ne kadardır?

4.  4 + 4 + 4 uygulaması ve zorunlu eğitimin 12 yıla çıkmasından dolayı 2012-2013 yılı itibarı ile ilk ve ortaokul mezunu olan ancak diploma alamayan kişiler 3413 Sayılı Kanun hükümlerinden yararlanamamaktadırlar. Bu kişilerin form A belgesi doldurabilmelerine yönelik bir düzenleme yapılacak mıdır? Bu formlar düzenlendiği takdirde ilk ve ortaokul mezunu olarak kurumdan ayrılmış kişilerin işe yerleştirilebilmelerine yönelik bir çalışma yapılacak mıdır?

5. 3413 Sayılı Kanun gereğince işe yerleştirilen ancak kurumlarında yaşadıkları çeşitli problemler nedeni ile müstafi duruma düşenlerin bir kereye mahsus kadro şartına bakılmaksızın tekrar eski kadrolarına dönebilmelerine yönelik bir çalışma yapılmakta mıdır?

6. Müstafi duruma düşen kişilerin kurumlarında yaşadıkları sıkıntılarla ilgili herhangi bir çalışma yapılmış ve bu konuda koruyucu ve işten atılmaları engelleyici bir önlem alınmış mıdır?

7. Yetiştirme yurtlarında, koruyucu ailelerde ve sevgi evlerinde kalıp 18 yaşını dolduranların istihdamı konusunda Bakanlığınıza bağlı birimlerde belirli bir kontenjan uygulanmasına yaklaşımınız nedir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.