logo yeni

ASTSUBAYLARLA İLGİLİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

askerAstsubayların özlük ve mali haklarında yaşadıkları sıkıntıların dile getirilmesi ve çözüm yolları bulunmasını amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinde araştırma komisyonu kurulması teklif edildi.

Tokat milletvekili Orhan DÜZGÜN tarafından hazırlanan ve arkadaşları tarafından imzalanan araştırma önergesinde astsubayların çalışma ortamında yaşadıkları sıkıntılar ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Astsubaylarımız, iç güvenlikte, asayişte, depremde sel felaketinde, kargaşada, anarşide, bölücü terörle mücadelede her zaman ön safhalarda olmuştur. Ekonomik sorunlar ve psikolojik baskılar nedeniyle en çok asker intiharı da astsubaylarımızdandır. Görev koşulları ve sorumlulukları astsubaylarla kıyaslanamayacak birçok devlet memurundan daha alt derece ve kademeden göreve başlatılmakta olup görev ve tahsil süresi aynı olmasına rağmen arada ki maaş farkının çok yüksek olduğu ifade edilmektedir. Astsubay okulları da yüksekokul seviyesine çıkarılmış olmasına rağmen intibak sorunları çözülememiştir. Astsubaylarımızın başlıca sorunları arasında; Görev ve Makam tazminatları, intibak sorunu, başlangıç derecesinin 9/1 yerine diğer memurlarda olduğu gibi 9/2 başlatılması, emekli maaş yüzdelerinin düzenlenmesidir(Subaylar aldığı ücretin %85 ile emekli olduktan halde astsubaylar maaşlarının % 55’i ile emekli olmaktadırlar.)

Astsubaylar önceki dönemlerinde lise mezunu olduğundan çalışırken maaş derecelendirilmesinde en fazla 2’nci derecenin 6’ncı kademesine kadar gidebilmekteydi.

2003 yılında itibaren Astsubaylar Meslek Yüksek Okullarının açıldığından bu tarihten sonra maaş hesaplamasında 1’nci dereceye kadar inebilmektedirler.

Geçmiş yıllarda Harp Okullarındaki öğrenim süresi 2 yıldan 3 yıla daha sonra 3 yıldan, 4 yıla çıktığında subaylara geçmişe dönük derece kademe intibakları yapılmıştır.

Astsubaylar artık en az ön lisans ya da lisans mezunudurlar. Türk Silahlı Kuvvetlerinde geçmiş dönemde subaylara verilen intibak haklarını şu anda aynı konumda bulunan astsubaylara verilmesi talep edilmektedir.

TSK PERSONELİ (MAAŞ –EMEKLİ MAAŞI ADALETSİZLİĞİ)

ÖDENEN TAZMİNATLAR

SUBAY

ASTSUBAY

UZMAN JANDARMA

UZMAN ERBAŞ

TEMSİL TAZMİNATI

VAR

YOK

YOK

YOK

GÖREV TAZMİNATI

VAR

YOK

YOK

YOK

MAKAM TAZMİNATI

VAR

YOK

YOK

YOK

KADROSUZLUK TAZMİNATI

VAR

YOK

YOK

YOK

KOMUTANLIK TAZMİNATI

VAR

YOK

YOK

YOK

KOMUTANLIK KURSU TAZMİNATI

VAR

YOK

YOK

YOK

Astsubaylarımızın, yukarıda bahsedilen mağduriyetleri hakkında kurum dışarısından bir göz ile daha köklü ve kalıcı bir çözüm bulunması, sorunların tespiti ve çözümlenmesi için Araştırma Komisyonu kurularak konunun tüm boyutlarıyla araştırılmasını saygılarımızla arz ederiz.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.