logo yeni

MAKAM TAZMİNATI CETVELİNDE DEĞİŞİKLİK İÇİN KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kanun teklifiÜniversitelerdeki daire başkanı unvanlı kadrolarda görev yapan personele makam tazminatı verilmesinin sağlanması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Hülya GÜVEN ve Milletvekili arkadaşları tarafından verilen “Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” ile üniversitelerdeki daire başkanı unvanlı kadrolar için “2000” gösterge üzerinden Makam Tazminatı ödenmesi isteniyor.

Kanun Teklifinin gerekçesinde özetle şöyle denildi:

Üniversitelerde Strateji Geliştirme Daire Başkanı unvanlı görevler içi 2000 gösterge rakamı üzerinden makam tazminatı ödenmesi uygun görülmüş, ancak üniversitelerde içeriden veya dışarıdan atanan idari, mali ve hukuki yönden birçok sorumlulukları bulunan daire başkanlarına makam tazminatı verilmemiştir.

1/1/2006 tarihi itibariyle üniversitelerde kurulan “Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı” kadrolarına bu tarihten itibaren ataması yapılan daire başkanlarına makam tazminatı verilmesi suretiyle üniversitede oluşan iki başlılık, görev ve sorumluluklarını büyük bir özveri ile yerine getirme gayreti içinde olan daire başkanlarını mağdur etmekte ve bu kurumlardaki çalışma ahenk ve uyumunu bozmaktadır.

Kanun Teklifi ile üniversitelerde Daire Başkanı statüsünde görev yapan personelin diğer kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde görev yapan muadil unvanda bulunan personel ile kendi kurumlarında görev yapan “Strateji Geliştirme Daire Başkanları” arasındaki eşitsizliğin giderilmesi amaçlanmıştır.

Söz konusu Kanun Teklifi

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Eki (IV)sayılı Makam Tazminatı Cetvelinin 7 nci sırasında yer alan “Üniversite Genel Sekreterleri” ibaresinden sonra gelmek üzere “Üniversite Daire Başkanları,” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.