logo yeni

SGK HİZMET BİRLEŞTİRMELERİNİ NE KADAR SÜREDE YAPIYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

emekli4Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar ve Bağ-Kur hizmetlerinin birleştirilmesi amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvuruların cevaplandırılmasında gecikmeler olduğu iddiaları Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Özgür ÖZEL tarafından verilen soru önergesinde, “2008 yılında SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı olan üç ayrı kurumun tek çatı altında birleştirilmesinden sonra bu üç ayrı kurumda ayrı ayrı hizmetleri bulunan ve emekli olmak isteyen vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün insafına kalmış bir şekilde dosyalarının işleme konulmasını beklemek zorundadırlar. Özellikle birden fazla Kurumda hizmeti olan vatandaşlarımızın emeklilik hizmet birleştirmeleri kimi zaman 6 ay kimi zaman ise 1 yıla varan sürelerde ancak tamamlanabilmektedir. … vatandaşlarımız emekli hizmet birleştirmelerinde yaşanan bu süreç nedeniyle maddi-manevi mağdur olmaktadırlar.” diyerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları sordu:

1-2008 yılından sonra SGK’ya hizmet birleştirme yoluyla emekli olmak için kaç başvuru yapılmıştır?

2-2008 yılından sonra SGK hizmet birleştirmesi yöntemi ile toplamda kaç kişi emekli edilmiştir?

3-SGK’nın hizmet birleştirme ile emeklilik için öngördüğü işlem süresi ne kadardır?

4-Soru önergesinin verildiği tarih itibariyle işlemi henüz sonuçlanmamış ve halen SGK kayıtlarında hizmet birleştirme ile emekli olmayı bekleyen kaç kişi bulunmaktadır.

5-Kişilerin emeklilik için Kuruma yaptıkları başvurularda işlemin uzun sürmesi nedeniyle geçen süreler emeklilik aylığı olarak yansıtılmakta mıdır? Geriye dönük kişinin başvurduğu tarihten itibaren aylığı ödenmekte midir?

6-Gerek Bakanlığınıza gerekse Sosyal Güvenlik Kurumuna hizmet birleştirme işlemlerinin uzun sürmesinden dolayı herhangi bir şikâyet gelmiş midir? Gelmiş ise toplamda kaç şikâyet başvurusu yapılmıştır? Bu şikâyetlerle ilgili nasıl bir işlem yapılmıştır?

7-Hizmet birleştirme işlemleri bürokratik yavaşlık nedeniyle mi gecikmektedir? Yaşanan bu gecikmelerin sebebi nedir?

8-Hizmet birleştirme işlemlerinin uzun sürmesinin önüne geçilmesi amacıyla Bakanlığınız herhangi bir çalışma yürütmekte midir? Sorunun ne zaman düzelmesi hedeflenmektedir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.