logo yeni

YÖK'TEN UÇAK ELEKTRİK-ELEKTRONİK MEZUNLARINA İLGİNÇ UNVAN

Aktif . Yayınlanma mansethaber

yokİki yıllık veya 4 yıllık yüksek öğrenim mezunlarının iş hayatında hangi unvanları kullananabileceği hususunda karar vermeye yetkili olan Yükseköğretim Kurulu’ nun Uçak Elektrik-Elektronik bölümü mezunlarına verdiği unvan tartışma konusu oldu.

YÖK tarafından söz konusu bölüm mezunlarına verilen unvanı Meclis gündemine taşıyan Kocaeli milletvekili Lütfü TÜRKKAN önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından dört yıllık lisans eğitimi veren havacılık bölümü mezunlarına “Eleman” unvanı verilmiş, kısaca; ülkemizde havacılık alanında nadir bölümler olan ve çoğu gencin hayalini süsleyen Uçak Elektrik-Elektronik ve Uçak Gövde-Motor Bölümleri mezunları “Uçak Bakım Elemanı” olarak nitelendirilmiştir. YÖK, 26 Temmuz 2012 tarihli toplantısında; Uçak Elektrik-Elektronik Bölümü’ne; Uçak Mühendisliği, Uçak Gövde-Motor Bölümü’ne ise; Uçak Kontrol Makinistliği adını  vermiş; ancak ilerleyen aylarda bu unvanlar “Eleman” olarak değiştirilmiştir.

Bu okulların yüksek lisans ve doktora programları da bulunmaktadır. Yurtdışında bulunan bazı Üniversitelerde, eşdeğer bölümlerden mezun olanlar, Uçak Bakım Mühendisi ya da Uçak Avionic Mühendisi ve Uçak Teknoloji Mühendisi gibi unvanlar alırken, ülkemizde bu bölümlere eleman denilmesi sorgulanması gereken bir konudur.

Bu nedenle;

1-Ülkemizde havacılık alanında nadir bölümler olan Uçak Elektrik-Elektronik ve Uçak Gövde-Motor Bölümleri mezunlarına “Uçak Bakım Elemanı” unvanı verilmesinin gerekçeleri nelerdir?

2-Bir yıl zorunlu İngilizce hazırlık eğitiminin ardından, dört yıl lisans eğitimi veren Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ve Sivil Havacılık Yüksekokulları’na bağlı bulunan, Üniversite Giriş Sınavında yüksek puanlarla öğrenci alan bu okul mezunlarına uygun görülen unvan neden “Eleman” olmuştur?

3-YÖK önce Uçak Elektrik-Elektronik Bölümü’ne Uçak Mühendisliği, Uçak Gövde-Motor Bölümü’ne ise Uçak Kontrol Makinistliği unvanı vermesine rağmen, daha sonra bu unvanlar neden “Eleman” olarak değiştirilmiştir?

4-Ülkemiz üniversitelerinin dört yıllık teknik bölümlerinin hiç bir mezununa Eleman unvanı verilmediği düşünüldüğünde, Türk Sivil Havacılığını ayakta tutan, olmazsa olmaz olan bu bölüm mezunlarına böyle bir unvanın verilmesi sonucunda mezunlarının uğradığı mağduriyet nasıl giderilecektir?

5-Sözü edilen bölümlerin temel seviyesinde eğitim alan iki yıllık Uçak Teknolojisi Programı mezunlarına YÖK tarafından hangi unvan verilecektir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.