logo yeni

TÜİK SORULARINA CEVAP VERMEYENLERE CEZA KESİYOR MU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

soru isareti3TÜİK’ in anket çalışması için gittiği evlerde sorularını cevaplamayanlara yüklü para cezaları kestiği ve bu cezalarından birinin de son olarak Defne SAMYELİ’ ne uygulandığı iddiaları Meclis gündemine de geldi.

İstanbul milletvekili Dr. Sezgin TANRIKULU tarafından hazırlanan önergede Defne SAMYELİ’ in başına geldiği iddia edilen olaylar ve konuya ilişkin şu sorulara yer verildi:

1- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Tüketici Fiyatları Endeksini belirlemek için başlattığı anket çalışması kapsamında Gazeteci Defne Samyeli’nin evine giden TÜİK görevlilerinin gazeteci Defne Samyeli’ye özel yaşamı ile ilgili sorular sordukları doğru mudur?

2 Gazeteci Defne Samyeli’nin özel yaşamı ile ilgili soruları cevaplamayacağını söylemesinden sonra TÜİK tarafından Defne Samyeli’ye 923 TL. Para cezası uygulanmış mıdır?

3- Anket soruları arasında eve gelen misafire ne ikram edildiği, ikramlar için ne kadar harcandığı, nereden ne satın alındığı, ne kadara satın alındığı, ne miktarda alındığı, umumi WC’ ye giderken ne kadar para harcandığı gibi soruların yer aldığı doğru mudur?

4- TÜİK vatandaşlarımıza özel yaşamlarına dair sorular sorma hakkını nereden bulmaktadır?

5- TÜİK’e vatandaşlarımıza özel yaşamla ilgili sorular sorma yetkisi hangi kanunla verilmiştir?

6- TÜİK’in Tüketici Fiyatları Endeksi belirleme çalışması kapsamında yaptığı ankette yer alan sorular hangi bilimsel yöntemlerle hazırlanmıştır?

7- 2013 yılında başlatıldığı belirtilen anket çalışması için seçilen kişilerin sayısı nedir?

8- TÜİK tarafından 2013 yılında para cezası uygulanan vatandaşlarımızın sayısı nedir?

9- Vatandaşlarımıza uygulanan hukuksuz para cezaları iptal edilecek midir?

10-Bu kişilerden kaç tanesi gazeteci, televizyon ve radyo çalışanı, tiyatro, sinema ve müzik sanatçısıdır? 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.