logo yeni

ASTSUBAYLARIN ÖZLÜK HAKLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPILDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

astsubay1Astsubayların özlük hakları ve yükselmeleri ile emeklilik haklarına ilişkin mevcut düzenlemeler ve yapılacak çalışmalar konusunda Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ’ın imzasını taşıyan yazıda bir soru önergesine cevaplandırmak amacıyla yapılan açıklamada, konuya ilişkin şu bilgilere yer verildi: 

1- Yüksek Öğretim mezunu astsubaylar rütbe terfi ve kademe ilerlemesi şartlarını taşımak kaydıyla 1’inci derecenin 4’üncü kademesine kadar yükselebilmektedir. Lise ve dengi okul mezunu astsubaylardan 2’nci derece için öngörülen üçüncü ve daha sonraki kademeleri kazanılmış hak aylığı olarak alanlar ise; üçüncü kademede en az bir yılını tamamlamak veya daha sonraki kademelerde bulunmak, son 6 yıllık sicil notu ortalaması yüzde doksan ve daha yukarısı olmak ve kademe ilerlemesi yapma şartlarını taşımak kaydıyla, bulundukları aylık gösterge tablosunda 1’inci dereceye yükseltilmektedirler.

2- 20 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla; muharip sınıfa mensup, eşi çalışan ve 1’inci derecenin 4’üncü kademesinde bulunan astsubay kıdemli başçavuş rütbesindeki personel 3.556 TL, 2’nci derecenin 6’ncı kademesindeki astsubay kıdemli başçavuş rütbesindeki personel ise 3.580 TL (emekli keseneği birinci dereceye göre daha az kesilmektedir.) maaş almaktadır.

3- Ek ödeme tutarları hariç, 1’inci derecenin 4’üncü kademesinden emekli olan astsubay kıdemli başçavuş rütbesindeki personel fiili hizmet zammı dâhil 38 hizmet yılı üzerinden 2.201 TL, 2’nci derecenin 6’ncı kademesinden emekli olan astsubay kıdemli başçavuş rütbesindeki personel ise aynı hizmet yılı üzerinden 1.755 TL emekli maaşı almaktadır.

4- Makam tazminatı, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanununun ek 18’inci maddesi gereği, 926 sayılı Kanuna ekli V Sayılı Makam Tazminatı Cetvelinde yazılı rütbe ve görevlerde bulunanlara (Yarbay ve daha üst rütbeli personel) ve bunların emeklilerine ödenmektedir.

5- Birinci derecede olup 3600 ek göstergeye hak kazanmış olanlara ve bunların emeklilerine (binbaşı ve altında olup birinci derecede subaylar ile bunların emeklileri ve birinci derecede bulunan astsubaylar ile bunların emeklilerine) görev tazminatının verilmesini amaçlayan “926 Sayılı TSK Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı’na ilişkin yasal düzenleme çalışmaları devam etmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.