logo yeni

POLİSLERİN ÖZLÜK HAKLARI KONUSU MECLİS GÜNDEMİNE GELDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

4-BPolislerin özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda verilen sözlerin tutulması ve polislere 3600 ek göstergenin verilmesi konusu,  2014 Mali Yılı Bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmeleri sırasında gündeme geldi.

İçişleri Bakanlığı Bütçesi üzerinde değerlendirmelerde bulunan MHP Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI, Plan ve Bütçe Komisyonundaki konuşmasında polislerin özlük haklarına ilişkin olarak da şunları söyledi:

POLİSLERİMİZ EMEKLİ OLMAKTAN KORKUYOR

On binlerce emekli polisimizin icralık durumda olduğunu; ekonomik sorunlar, geçim sıkıntısı ve ödenemeyecek boyuta yükselen borçları nedeniyle bunalıma giren, intihar eden polislerimiz olduğunu biliyor musunuz? Polisimizi bu duruma düşürmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Polisimizin özlük hakları ve çalışma şartlarıyla ilgili sorunlarının mutlaka çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Tamamına yakını yükseköğrenimli olan polislerimiz, kamuda emsal alınabilecek birçok kadroya verilen 3600 ek göstergeyi haklı olarak istiyor.

Polislerimiz emekli olmaktan korkuyor, çünkü emekli olunca maaşı yarı yarıya düşüyor. Bu yüzden yaş haddine kadar çalışmak zorunda bırakılıyor.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak emniyet teşkilatı mensuplarının özlük haklarının iyileştirilmesini, polise 3600 ek göstergenin verilmesini amaçlayan kanun teklifleri verdik, önergeler verdik. Ancak, bunlar AKP Grubunun oylarıyla reddedilmiştir.

“YA POLİSLERE 3.600 EK GÖSTERGEYİ VERİN, YA DA POLİSLERDEN HELALLİK İSTEYİN”

Her gelen İçişleri Bakanı umut veren sözler sarf etmiş, ama maalesef hepsi boş çıkmıştır.

Sn. Başbakan 15 Temmuz 2007 tarihinde bir televizyon programında seçimlerden sonra masaya yatırılacak ilk konunun polislerin özlük hakları olduğunu söylemiştir. Ancak aradan geçen altı yılı aşan süreye rağmen hiçbir gelişme olmamıştır.

Bırakın iyileştirmeyi, daha geçen yıl “Eşit işe eşit ücret.” diye çıkarılan 666 sayılı KHK’de emniyet teşkilatı personeli açıkça görmezden gelinmiştir.

25 Temmuz 2013 günü Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde verilen iftar yemeğine katılan Sn Başbakan, polisin emeklilik haklarını düzenleyen çalışmanın gelecek yasama yılında kanunlaştırılmasına gayret edeceklerini söylemiştir.

Sayın Bakan, 4 ayı geçti, yeni yasama yılındayız, ne yaptınız? Ne olur “maliye” demeyin, “bütçe” falan demeyin. Bir haksızlığı gidermenin, ya da bir hakkı teslim etmemenin hiçbir haklı gerekçesi olamaz.

Sözünde durmak önemli bir haslettir. Bu hususta da birçok atasözümüz vardır. “Sözünün eri ol.” “Söz ağızdan çıkar.” Söz namustur.” “Allah bir söz bir.” gibi özdeyişler verilen sözün mutlaka tutulması gerektiğini ifade eder. Yüce dinimiz de verilen söze uyulmasını emreder. Bu konuda birçok ayeti kerime ve hadisi şerif bulunmaktadır.

Türk polisi söz verip tutmayanlara, kendilerini görmezden gelenlere ve yıllardır aldatanlara hakkını helal etmeyecek, gerekli hesabı da soracaktır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.