logo yeni

BÜROKRATLARIN SİYASİ VE YANLI DAVRANIŞLARININ ARAŞTIRILMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

memurTürkiye’de bürokraside görev yapan yetkililerin siyasi, yanlı ve vatandaşa kaba tutum sergiledikleri iddiasıyla, bundan kaynaklı olarak yaşanan sorunların giderilmesi ve çözüm yollarının belirlenmesi için Meclis Araştırması açılması istendi.

MHP Milletvekili Hasan Hüseyin TÜRKOĞLU ve Milletvekili arkadaşları tarafından verilen önergede;

“… Son dönemde kamu görevlilerinin adli, askeri, ya da idari mercilerde olmaları fark etmeksizin; açık bir şekilde siyasal iktidar tarafında yer aldıkları, tarafsızlıklarını kaybettikleri, iktidar partisini, görevlisi oldukları devletle karıştırdıkları, iktidar partisi yöneticilerinin ağzından çıkan sözleri Anayasa ve Kanun hükmünde değerlendirdiklerini, iktidar partisine yakın kamu görevlilerinin kurumlarında terfi ettirildiklerini, vatandaşlarımıza karşı devletin sosyal yardımlarının dağıtılmasından kamu ihalelerine varıncaya kadar iktidar partisi mensuplarının korunduğunu görmekteyiz.

Ayrıca, bazı üst düzey kamu görevlilerinin vatandaşa karşı hakarete varan ifadeler kullandığı, adli ve asayişe ilişkin konularda toplumu yanlış bilgilendirdiği basın mensupları dahil bir çok kişiyi tehdit edebildikleri, muhalefete dahil olan parti ve diğer kuruluş temsilcilerine karşı tavır aldıkları, siyasi tarafsızlıklarını kaybettikleri, suçla ve özellikle terör örgütleriyle yasalara aykırı olarak mücadeleden kaçındıkları, görevlerini yapmadıkları, özel hayatı yasa dışı yollarla takip edip deşifre ettikleri, yargı süreçlerine kararı etkileyecek tarzda dahil oldukları gibi hususlar basında çok miktarda haber ve yorum konusu olmaktadır.

Bütün bunlara alet olan kamu görevlilerinin idari ve adli soruşturmalardan yasama organı bile kullanılarak soruşturma ve kovuşturmalarının engellendiği hepimizce malumdur. Bu durum devletini “baba” olarak nitelendiren Türk Milletinin gözünde devletin değersizleşmesi sonucunu doğurmaktadır. Bu ise şüphesiz ki devletin bekası noktasında olumsuz bir husustur.

Devlet, Milletin örgütlü gücüdür. Devlet ile millet arasında devlet bürokrasisi vasıtasıyla bir güven sistemi oluşuştur. “Devlet Baba” bu anlamı ifade eder. Tarafsızlığını koruyamayan bürokrasi bu çok önemli değere zarar verir…”

denilerek, bu olumsuzlukların tespiti ve giderilmesi için alınacak önlemler, çözüm önerileri ve gerekli politikaların oluşturulması amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.