logo yeni

ASKER MAAŞLARINDAN OYAK KESİNTİLERİYLE İLGİLİ İDDİALAR MECLİS'E TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

para4Ordu Yardımlaşma Kurumu OYAK’ ın askeri personelin maaşlarından yaptığı kesintilerle ilgili iddilar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konu edildi.

Kütahya milletvekili Prof. Dr. Alim IŞIK tarafından, Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ’ a yöneltilen önergede, ilginç iddialar içeren sorulara cevap istenirken önerge metninde şu ifadelere yer verildi:

“Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)’nun asker maaşlarından yaptığı kesintilerde binlerce üyesini mağdur ettiğinin ortaya çıktığı yönünde medyaya da yansıyan iddialarla ilgili olarak;

1. Halen anılan kurumun toplam kaç üyesi bulunmaktadır? Üyelerin mesleki unvanlarına göre dağılımı nasıldır? Hangi grup üyelerden aylık ne kadar kesinti yapılmaktadır?

2. TBMM bünyesinde kurulan bir alt komisyonun, OYAK’ın 10 yıl ‘üyelik süresi’ şartına dayanarak 2009-2011 yılları arasında 4 binden fazla askerden kesilen yaklaşık 19 milyon TL’yi iade etmediğini tespit ettiği haberleri doğru mudur?

3. Doğru ise bu konudan daha önce Bakanlığınızın bilgisi olmuş mudur?

4. Anılan kesintilerin hak sahiplerine iade edilmemesinin sebepleri nelerdir?

5. Anılan kesintiler şimdiye kadar nerede ve nasıl değerlendirilmiştir? Bu değerlendirmeler nedeniyle elde edilen kar ya da faiz gelirleri toplamı ne kadar olmuştur?

6. Anılan kurumun, yedek subaylardan elde ettiği üyelik aidatlarını iade etmeyerek haksız kazanç sağladığı konusunda Bakanlığınıza ve TBMM Başkanlığına çok sayıda şikâyet ulaştığı, Asteğmenlerden kesilen aidatların aslında tahsil edilmesi gerekenden çok daha fazla olduğunun tespit edildiği iddiaları doğru mudur?

7. Bakanlığınızca anılan konuda yaşanan mağduriyetlerin çözümü için şimdiye kadar hangi önlemler alınmış ya da alınmaktadır?

8. Bakanlığınızın konuya ilişkin görüşü ve 2014 yılı programı nasıldır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.