logo yeni

PERSONELİN MAAŞININ EN AZ 3400 TL OLMASI İSTENİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

zabit katibiAdliyelerde çalışan personelin; aylık ücretleri, mesai ücretleri, nöbet tazminatları ve yol masrafları ile ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılması, yeşil pasaport alma hakkı tanınması, YHS çalışanlarının GİH Sınıfına geçirilmesi, soruşturma izinleri ve özlük hakları konusu Adalet Bakanı Sadullah ERGİN’e soruldu. 

Milletvekili Mahmut TANAL tarafından verilen soru önergesinde, adliyelerde çalışan yargı emekçilerinin özlük haklarında adaletsizlik olduğu belirtilerek, konu hakkında Adalet Bakanı Sadullah ERGİN’e şu sorular yöneltildi: 

1- Bilindiği üzere yargı emekçileri açlık sınırı ile yoksulluk sınırı arasında bir ücret almaktadırlar. 2014 yılı bütçe görüşmelerinde yargı emekçilerinin maaşının en az 3.400 TL olması için bir çalışmanız var mıdır? 

2- 2013-2014 yıllarına ait fazla mesai ücretlerinin verilmesi için bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? 

3- Ek ödemelerin emekli maaşına yansıtılması için ne gibi çalışmalarınız vardır?

4- 2014 yılında yol giderlerinin bütçeye eklenmesi için bir çalışma planlanmakta mıdır? 

5- Yardımcı hizmetli sınıfında yer alan mübaşir ve diğer çalışanların Genel İdari Hizmetler Sınıfına alınması için bir çalışmanız var mıdır? 

6- Diğer kamu kurumlarında çalışanlara sağlanan yeşil pasaport alma hakkı neden adliyede çalışan zabıt kâtibi ve mübaşirler için de sağlanmamaktadır? Bu eşitsizlik ve çifte standardın giderilmesi için bir yasal düzenleme planlanmakta mıdır? 

7- Adliyede nöbetler adil ve eşit bir şekilde tutulmamaktadır. Nöbetlerin adil ve eşit bir şekilde tutulması için ne gibi bir çalışma planlanmaktadır? Bu eşitsizliğe neden göz yumulmaktadır? 

8- Adliyelerde çalışan yargı emekçilerine nöbet tazminatı ödenmemektedir. Bu haksızlığın giderilmesi için ne tür çalışmalar planlanmaktadır? 

9- Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm memurlar haklarında şikayet olması halinde soruşturma yapılabilmesi izne tabi iken adliye çalışanlarında bu tür bir izin aranmadan doğrudan işleme başlanmaktadır. Bu eşitliğe aykırı uygulamanın sona erdirilmesi için ne tür çalışmalar planlanmaktadır? Adliye personeli, yargı emekçileri neden üvey evlat muamelesi görmektedir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.