logo yeni

İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARI VHKİ İLE AYNI MAAŞI ALIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

is-meslek-danismaniTürkiye İş Kurumu’nda çalışmakta iken kadroya geçirilen 3914 İş ve Meslek Danışmanının özlük ve mali haklarının korunmadığı ve mağdur edildikleri iddiasıyla Meclis Başkanlığına soru önergesi verildi.

Milletvekili Osman Faruk LOĞOĞLU tarafından verilen soru önergesinde;

-Türkiye İş Kurumu’nda çalışmakta olan 3914 İş ve Meslek Danışmanının profesyonel danışmanlık hizmeti vermek üzere kadroya geçirildiği, 

-Kadroya geçerken özlük ve mali haklarıyla ilgili ciddi bir mağduriyet yaşadıkları,

-Maaşlarındaki ciddi düşüşün hayat standartlarını ve aile ilişkilerini olumsuz etkilemeye başladığı,

-Bu mesleği düzenleyen kanun kapsamında, geçerli Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olan İş ve Meslek Danışmanlarının, 5 yılsonunda belgelerini yapılacak sınavla yenileyememeleri halinde, çok daha az sorumluluk ve donanım gerektiren ama aynı maaşı alan VHKİ (Veri Hazırlama Ve Kontrol) kadrosuna geçirilecekleri ve bu durumun İş ve Meslek Danışmanları’nın statüleri bakımından çelişki olarak görüldüğü 

belirtilerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu sorulara yer verildi:

1) Kadroya geçirilmeden önce 2631 TL maaş alan İş ve Meslek Danışmanları’nın maaşlarının kadro verildikten sonra 1860 TL’ye düşmesinin gerekçesi nedir?

2) Uluslararası sistemde profesyonel meslek sahibi olarak tanımlanan ve Avrupa Yeterlilik Çerçevesi’ne göre de 6. Seviyeye denk olan; işyeri ziyareti, bireysel görüşme, kariyer günleri düzenleme, okullarda mesleki rehberlik faaliyetlerinde bulunma, iş gücü piyasası araştırması ve analizi gibi görev ve sorumluluk gerektiren alanlarda çalışan ve özel yarışma sınavları ile atanan İş ve Meslek Danışmanlarının; çalıştıkları kurumda büro personeli olarak çalışan, benzer görev ve sorumlulukları bulunmayan VHKİ (Veri Hazırlama ve Kontrol) memuru olarak çalışan personelle aynı maaşı almaları ve aynı statüde olmaları doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?

3) İş ve Meslek Danışmanlığı pozisyonunun önem ve itibarının korunması amacıyla söz konusu personelin özlük ve mali haklarını korumalarını sağlayacak yeni bir düzenleme yapılması için hangi çalışmalar yapılmaktadır? Bir çalışma varsa ne aşamadadır, yoksa nedeni nedir?

4) Söz konusu nedenlerden dolayı meslek mensuplarının, İş-Kur içerisinde daha cazip görünen VHKİ pozisyonuna geçmek için, 6495 sayılı yasa gereği İş ve Meslek Danışmanlığı’nın gerektirdiği sınavlardan başarısız olması gerekmektedir. Bunun sonucunda İş ve Meslek danışmanlarının sayısının giderek azalması ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle istihdama olan katkısı olumsuz yönde etkilenebilecektir. Söz konusu durum ne derece doğrudur? Doğru ise gerekçesi nedir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.