logo yeni

GEÇİCİ İŞÇİLERİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ARANIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

meclis3Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen mevsimlik ve geçici işçilerin sorunlarının araştırılması ve çözüm yollarının belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırılması açılması için Meclis Başkanlığına önerge verildi.

Milletvekili Seyfettin YILMAZ ve Milletvekili arkadaşları tarafından verilen Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önergenin gerekçesinde özetle şu ifadeler yer aldı:

-Bugün kamuda binlerce geçici işçi çalışmaktadır. Kamudaki statü ve ücret eşitsizliği giderek büyürken, kamuda çalışan mevsimlik ve geçici işçilerin özlük hakları başta olmak üzere çözüm bekleyen birçok sorunu bulunmaktadır.

-Geçici işçilik artık, geçicilik niteliğini yitirmiş ve yüz binlerce geçici işçi için sürekli bir durum olmuştur. Öyle ki, geçici işçiler, fabrika, şantiye, arazi, çiftlik, atölye gibi yerler ve bu yerlerin dışında hatta bürolarda ve çeşitli iş kollarında daimi işçiler gibi yıl boyunca sürekli çalışan, aynı işi yapabilen işçiler olmuşlardır.

-2006 yılında yapılan Kanun değişikliği ile, kamuda çalışan ve usulüne uygun olarak vizesi yapılmış geçici iş pozisyonlarında toplam altı ay ve daha fazla süreyle çalışmış olan geçici işçilerin sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel statüsüne geçirilmeleri sağlanmıştır.

-657 Sayılı Kanunun 4/B fıkrasında tanımlanan sözleşmeli personele de kadroya geçme hakkı tanınmıştır.

-Geçici işçi istihdamının başlangıçtaki amacından uzaklaştığı, özellikle geçici işçi alımına ve istihdamına yönelik olarak mevzuattan kaynaklanan boşluklar, kurum ve kuruluşlar açısından bu istihdam şeklini diğerlerine göre daha tercih edilir hale getirmiştir.

-12 ay devlete külfeti olmayan, memurlar ve kadrolu işçiler gibi aynı işi yapan binlerce olan geçici işçilerin, bu sorunlarının araştırılması ve sorunlarının çözümü gerekmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.