logo yeni

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM MÜŞAVİRLİKLERİNE NE ZAMAN ATAMA YAPACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

yurtdisi2Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışı teşkilatının nerelerde bulunduğu, Balkanlar gibi yoğun Türk öğrencilerin olduğu yerlerde neden eğitim müşavirliği bulunmadığı ve bu bölgelerde bulunan eğitim müşavirliklerine ne zaman atama yapılacağı gibi hususlar soru  önergesine konu edilmişti. 

Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışı temsilcilikleri

Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin hazırlanan cevabi yazıda, Millî Eğitim Bakanlığının yurt dışı teşkilatının, 13.04.1999 tarihli ve 1999/12770 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki 7 sayılı cetvelde 25.07.2012 tarihli ve 2012/3615 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan değişiklikle yeniden yapılandırıldığı ve buna göre, halen 34 ülkede 31 eğitim müşavirliği ve 25 eğitim ataşeliği olmak üzere toplam 56 temsilcilik bulunduğu belirtildi.

Yurt dışı temsilcilik neye göre belirleniyor?

Bakanlık yazısında, yurt dışı temsilciliklerin, “bir ülkede eğitim müşavirliği veya eğitim ataşeliği açılması, Bakanlar Kurulunca Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilen kadro durumu çerçevesinde, o ülkede yaşayan Türk vatandaşlarının veya öğrenim gören Türk öğrencilerin yoğunluğuna, eğitim öğretim ihtiyaçlarına, Türk dili ile kültürüne duyulan ilgiye ve ikili ilişkilere göre” belirlendiğini de belirtti.

Bu şekilde, İran, Afganistan, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Kosova, Ukrayna, Pakistan ve Libya’da eğitim müşavirlikleri, ABD (Houston, Şikago ve Boston), Fransa (Bordeaux), Kanada (Toronto), Suudi Arabistan (Cidde) ve İtalya’da (Milano) eğitim ataşeliklerinin kurulduğu da ifade edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı boş durumdaki temsilciliklere ne zaman atama yapacak?

Yazıda yurt dışı temsilciliklerinde görevlendirilecek personelin seçimi ve zamanı konusunda ise, “Eğitim müşaviri ve eğitim ataşesi kadrolarına atanacak personelin seçimleri ve atanmalarına dair iş ve işlemler 16.12.2011 tarihli ve 28144 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığının Yurt Dışı Teşkilatına Sürekli Görevle Atanacak Personel Hakkında Yönetmelik” hükümleri çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. 2014 yılında yapılması planlanan seçme sınavında başarılı olacak adaylar içerisinden, hizmet gerekleri göz önünde bulundurularak, münhal yurt dışı temsilciliklerine ivedilikle atama yapılabileceği değerlendirilmekte olup, bu konuda ilgili Bakanlığımızla ortak çalışmamız sürmektedir.” denildi. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.