logo yeni

MAKAM BİTİYOR SALTANAT BİTMİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

makam2Bakanlık, müsteşarlık, valilik, genel müdürlük gibi üst düzey görevlerden sonra, makamın ve görevin sona ermesine rağmen koruma polisi ve makam aracı saltanatının devam ettiği eleştirileri Türkiye Büyük Millet Meclisinde gündeme geldi.

Bakanlıktan ayrılan veya emekli olan bakan, müsteşar, vali ve genel müdürlere sivil plakalı resmi araç tahsis edilmesi ve koruma polislerinin gerekliliği ve bunun devlet bütçesine olan yükü ile ilgili olarak kendisine çok fazla şikâyet geldiğini belirterek konuyu önerge ile Meclise taşıyan Balıkesir milletvekili Ayşe Nedret AKOVA, önergesinde; “Çoğu eski politikacı ve bürokrat için, koruma polisi ve makam araçlarının, amacının dışında kendilerine verilen önemin bir göstergesi olarak gösterilmek istendiği ve devlet olanaklarından yararlanmaya devam edilmek istenmesi olduğu dile getirilmiştir.” İfadelerine yer verdi. Bu iddialarla ilgili olarak Akova, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ a şu soruları yöneltti.

“1 . Bakanlıktan ayrılan veya emekli olan kaç bakan, müsteşar, vali ve genel müdüre koruma amacıyla sivil plakalı resmi araç tahsis edilmiştir?

2. Bu kişilere verilen araçların toplam maliyetleri yıllık olarak devlet bütçesine ne kadar yük getirmektedir?

3. Bu kişilerin emirlerine şoför ve koruma olarak verilen polis sayısı ne kadardır?

4. 1 5-20 yıl önce emekli olan veya görevden ayrılan kaç bakan, müsteşar, vali veya genel müdür o tarihten beri sivil plakalı araç ve koruma polisi gibi olanaklardan yaralanmaktadır r?

5. Ülkemiz dışında, emekli bakan ve bürokratlara bu olanakları sağlayan başka bir ülke var mıdır?

6. Çeşitli Yasalara göre bu imtiyazlardan yararlanan kişilere verilen koruma araçlarının makam aracı olarak kullanılması etik midir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.