logo yeni

SYDV PERSONELİNİN SORUNLARI MECLİS GÜNDEMİNDE

Aktif . Yayınlanma mansethaber

hesaplamaSosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında (SYDV) yoğun iş yükü altında çalışan personelin; iş güvencelerinin bulunmadığı, özlük haklarının idarecilerin insafına kaldığı, fazla mesai ücretlerinin ödenmediği ve siyasi baskılar altında görev yaptıkları yönündeki iddialar soru önergesine konu oldu.

SYDV personelinin sorunlarına ilişkin iddialar konusunda Milletvekili Alim IŞIK tarafından Meclis Başkanlığına soru önergesine verildi.

Soru önergesinde, 3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu hükümleri gereğince ülkemizin her il ve ilçesinde valilik ve kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren SYDV’lerin yardıma muhtaç vatandaşlara ayni veya nakdi yardımlar yaptığını belirten Milletvekili IŞIK, bu yardımların gerçekleştirilmesinde aktif görev alan Büro Görevlisi, Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi, Yardımcı Hizmet Görevlisi vb. unvanlı personelin yaşadıkları sorunlar konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN’e şu soruları sordu:

1. Halen Bakanlığınıza bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında toplam kaç personel çalışmaktadır? Bu çalışanların unvanlarına göre dağılımları nasıldır?

2. Anılan personelin yaşadıkları sorunlar hakkında Bakanlığınıza ulaşan şikâyetler ya da talepler hakkında nasıl bir çalışma yapılmış ya da yapılmaktadır?

3. Ülkemiz genelinde gıda-kömür-para dağıtımı, genel sağlık sigortası işlemleri, 2022 maaşı, evde bakım maaşı vb. gibi yoğun iş yükü altında çalışan vakıf personelinin iş güvencelerinin bulunmadığı, özlük haklarının Vali ya da Mütevelli Heyetinin insafına kaldığı, fazla mesai ücretlerinin ödenmediği ve çok ciddi siyasi baskılar altında çalıştıkları iddiaları doğru mudur?

4. Doğru ise anılan personelin iş güvencesine kavuşturulması ve yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik olarak bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır?

5. Varsa çalışma ne aşamadadır? Çalışmanın içeriği ve uygulama planı nasıldır? Yoksa bu konuda bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?

6. Bakanlığınızın konuya ilişkin görüşü ve 2014 yılı programı nasıldır?

Sitemizden yapılan alıntılarda "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.