logo yeni

ANAYASA MAHKEMESİ BİREYSEL BAŞVURU YOLU İŞLEMİYOR MU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

anayasa mahkemesiAnayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının getirilmesi ile hakkını aramak isteyenler ümitlenmiş ancak, bireysel başvurunun detayları ve uygulamaları belli olduktan sonra yaşanan sıkıntılar başvuru sahiplerini hayal kırıklığına uğratmıştı.

Anayasa Mahkemesine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan başvuruları kıyaslayarak, bu konudaki sıkıntıların giderilmesi taleplerini dile getirmek amacıyla Prof. Dr. Hülya GÜVEN tarafından hazırlanan önergenin ayrıntılarında konuyla ilgili olarak ilginç detaylara da değinildi.

Önergenin gerekçesinde, "12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa Değişikliği Referandumu sonucunda Anayasa Mahkemesi ‘ne bireysel başvuru yolu açılmıştır. Bireysel başvurular 23/9/2012 tarihinde başlamıştır. Bu tarihten itibaren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) giden dosya sayısının düştüğü, bu nedenle AİHM’e başvuru sayısının azaldığı iddia edilmektedir.Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuruda öncelikle evrakların asılları istenmektedir. Başvuru formatının açıklayıcı olmadığı, tez niteliğinde başvuru formatı hazırlandığı, avukat bile başvuru hazırlamada zorlanırken, vatandaşın böyle bir başvuruyu tek başına yapmasının olanaksız olduğu belirtilmektedir. Ayrıca başvuru için 232 TL harç masrafı getirilmiş, başvuru süresi 30 gün ile sınırlandırılmıştır." denildi.

Ayrıca önergede, AİHM’de başvuru formatının sade ve açıklayıcı olduğu, kısa formun doldurularak harçsız gönderildiği, AİHM’nin başvuru sahibinden belgelerini toplayıp göndermesini isterken pul parasını dahi gönderdiği, başvuru süresinin 6 ay olduğu hususları belirtlirken; 24/9/2012 tarihinden itibaren Anayasa Mahkemesince alınan bireysel başvurulardan 3500’ünün kabul edilir bulunmadığı, bunun tüm başvuruların % 97 ini oluşturduğu,  “Kabul Edilmezlik” kararlarının süre yönünden, başvuruların 30 günlük hak düşürücü süre içinde Anayasa Mahkemesine yapılmamış olması ve iç hukuk yolları tükenmeden Anayasa Mahkemesine başvuru yapılması gerekçeleri ile alındığına da vurgu yapıldı.

Bu sebeplerle Hülya GÜVEN tarafından Meclis'e sunulan önergede Adalet Bakanının cevaplaması istemiyle şu sorulara da yer verildi:

"Bu bağlamda;

1. Bireysel başvuru süresinin 30 gün ile sınırlandırılmasına neden ihtiyaç duyulmuştur?

2. Bireysel başvuruda hak ihlâllerinin önlenmesi için Bakanlığınızca Anayasa mahkemesine hak düşürücü sürenin 6 aya çıkarılması yönünde telkinde bulunulacak mıdır?

3. Halihazırda karmaşık ve açıklayıcı bulunmayan Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru formatının sade ve açıklayıcı hale getirilmesi için Bakanlığınızca girişimde bulunulacak mıdır?

4. Başvuru harcının kaldırılması ve başvuru sahiplerine dosya gönderileri için pul parası gönderilmesi yönünde Bakanlığınızca Anayasa Mahkemesine öneride bulunulacak mıdır?

5. Kişinin iç hukuk yollarını tüketmesi durumunda Anayasa Mahkemesi yanında, doğrudan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine de başvuru seçeneği sunulması yönünde Bakanlığınızca Anayasa Mahkemesine öneride bulunulacak mıdır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.